Memurların Fazla Mesai Ücretleri

Memurların Fazla Mesai Ücretleri

Kamu çalışma saatleri haftalık olarak 40 saat olup, 5 iş gününe tekabül etmektedir. Dolayısıyla memurların günlük çalışma saati 8 saat ile sınırlıdır. Bu kamu çalışanları için ise genelde Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmaktadır. Memurlar bazı durumlarda bu çalışma saatlerinin üzerinde çalışabiliyor. Böyle zamanlarda fazla mesai ücreti almaktadırlar. 2017 yılı itibariyle değişen memurların fazla mesai ücretleri hakkındaki verileri aşağıda bulabilirsiniz.

Memurların Fazla Mesai Ücretleri

Memurların Fazla Mesai Ücretleri

Yeni yıl dolayısıyla memurların almış oldukları fazla çalışma (mesai yapma) ücretleri artış göstererek 1,83 TL oldu. Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı verilerine göre; yeni yılda memurların saatlik olarak fazla çalışma ücretleri %5,2 arttı. Bu doğrultuda 1,74 TL olan fazladan çalışma ücreti, yeni yapılan zam ile birlikte 1,83 TL olarak yükseldi.

Zorunlu bireysel emeklilik kesintisini öğren!

Memurlar Eşit Fazla Mesai Ücreti Mi Alacak?

Maalesef memurluklar için farklı fazla çalışma rakamları söz konusu olabilmektedir. Özel kalem müdürlüklerinde çalışmakta olan ”şoför” ve ”personeller” ayda 90 saati geçmemek kaydıyla fazla mesai ücreti alacaklardır. Aynı şekilde merkezi teşkilatlarda çalışan şoförler ayda 60 saati geçmemek kaydıyla ücret alacaklar. Bu memurlar 1,93 TL mesai ücreti alacaklardır.

  • Anadolu Üniversitesi haricindeki yüksek öğretim kurumları kadrolarında çalışan personeller ise aylık olarak 60 saati geçmemek kaydıyla 3,15 TL fazla mesai ücreti alacaklar.
  • Kandilli Rasathanesi bünyesinde çalışanlar ayda 60 saati geçmemek üzere 1,83 TL olarak mesai ücreti alabilecekler.
  • Milli Eğitim Bakanlığı idari kadroda çalışanlara fazladan çalıştıkları her saat için aylık olarak 100 saati aşmamak kaydıyla 3.15 TL ödenecektir.
Memurların Fazla Mesai Ücretleri

Memurların Fazla Mesai Ücretleri

Bunlarla beraber 2017 yılı itibariyle TBMM Başkanı ve Başbakan’a verilecek olan gündelik tutar 63 liraya çıktı. Bu ücretlerin tamamı Toplu Sözleşme ile belirlenmiştir. Bu sözleşmeyle beraber daha önce fazla mesai ücretinden faydalanmayan personeller de, geçtiğimiz yıl itibariyle yararlanabilir hale gelmişlerdir. Bununla beraber bu ücretten yararlanan personel sayısı arttırıldı. Bazı personeller için ise farklı ücretler belirlendi. Fazla çalışma mesai ücretleri için ödeme sınır ve süresi yine bu sözleşmede her kurumdaki personel için ayrı ayrı belirlenmiştir. Genel olarak her personel için ayda 50, yılda 300 saati geçmemesi şartı söz konusudur. İlgili yıldaki bütçe kanununda belirlenen çalışma saat ücretinin 3 katını geçmemek üzere mesai ücreti verilir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.