Maaşın Kaç Katı Kredi Alırım

Kredi çekmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konu da ”Maaşın Kaç Katı Kredi Alırım?” Sorusudur. Kredi başvurusu yapan kişiler için, bankaların ilk baktığı kriter kişinin kredi notu olmaktadır. Geçmiş dönem ödeme düzeninizle alakalı olarak oluşturulan kredi notunuz yüksek olsa bile, banka tarafından size kredi verilmeyebilir. Kredi kullanımlarında bankalar kredi notu, mevcut borç durumu, kişinin aylık kazancı, sigortalılık durumu gibi kriterlere bakarlar. Yani kredi notunun yanında, aldığınız maaş kredi taksitlerinizi ödeyebilecek oranda değilse krediniz onaylanmayabilir.

Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Veriliyor?

Bankalar tarafından belirlenen maaş oranları farklı olsa da, genel itibariyle kredi çekebilmek için maaşınızın %40 ile % 70’i arasında bir oranın kredi aylık ödemelerinizi karşılıyor olması gerekmektedir. Kredi taksitleri maaşınızın % 70’inin üzerinde ise, kredi geri ödemelerinizde sorun yaşayacağınız düşünüldüğünden krediniz onaylanmayacaktır. Bankalar tarafından ödeme imkanlarınız belgelenebilen tüm gelirleriniz hesaplanarak değerlendirilmektedir. Gelir belgesi olarak beyan edebileceğiniz tek evrak ”maaş bordrosu” ise bu evraka göre krediniz belirlenecektir. Sahip olduğunuz Bordro haricinde belgelendirme şansına sahip olduğunuz faiz geliri, taşınmaz mal gelirleri, ek işlerden sağlanan gelirler bulunuyorsa, başvurunuz esnasında aylık geliriniz bölümüne gelirleriniz in toplam rakamını yazmanız gerekmektedir. Bu gelirlerin tamamını belgeleyerek bankaya sunduğunuz takdirde, kredi başvurunuz buna göre değerlendirmeye alınacaktır.

Maaş ve Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Maaşınızın kaç katı kadar kredi alabileceğinizi aylık gelirinize göre hesaplayabilirsiniz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından ihtiyaç kredilerinde maksimum vade oranı 36 ay olarak belirlenmiştir. Aylık gelirin maksimum % 70’i oranında aylık kredi taksiti olabileceği düşünülünce,

Ödeyebileceğiniz Aylık Taksit Oranı = Maaşınız X % 70 – Ödenecek Olan Kredi Taksiti şeklinde basit bir hesapla kaç lira kredi çekebileceğinizi bulabilirsiniz. Örneğin aylık kazancınızın 2000 lira olduğunu var sayarsak, aylık 1400 liraya kadar kredi taksiti ödemenizin mümkün olduğu görülebilir. Ödeyebileceğiniz taksit tutarı eğer çekeceğiniz kredinin aylık ödemelerinden düşük çıkıyorsa bu durumda vadeyi uzatarak veya ek gelir beyanında bulunarak kredinizi çekebilirsiniz. Ek gelir beyanında bulunamama gibi bir durumunuz söz konusu ise, kredi tutarını düşürme yoluna gidebilir veya kefille kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Veren Bankalar

En kolay kredi veren bankalar başlıklı yazımızı okuduktan sonra, bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşacağınızı düşünüyoruz. Fakat yinede, bu ve diğer bankacılık konuları ile alakalı aklınıza takılan sorular olursa, lütfen bizimle iletişime geçerek ya da yorum yaparak sorularınızı belirtiniz. Bazı bankalar ise şu şekilde belirtilebilir; Garanti Bankası, Finansbank, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Albaraka Türk, Türkiye Finans Bankası, HSBC, TEB, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, Akbank, Fibabanka, ve daha fazlası için yukarıda bulunan Bankalar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Maaşın kaç katına kadar kredi veriliyor?” sorusuna vermiş olduğumuz yanıtlar, belgeler ve hizmetler, tamamen bilgi paylaşımı amaçlı yayımlanmıştır. Krediler hakkında soracağınız her türlü soruyu, tercih edeceğiniz banka ya da finans kuruluşuna yöneltmeniz gerekmektedir. İkinci ya da üçüncü şahısların ağzından çıkan yorumlar ile finans ya da bankacılık işlemleri yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu nedenle bizimle paylaşacağınız her türlü bilgi ve belgeler, gizlilik altında takipçilerimiz ile paylaşılmaktadır. Vermiş olduğunuz destekten dolayı teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

1 Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.