KYK Kredi Başvurusu ve Bilinmesi Gerekenler!

KYK Kredi başvurusu nasıl yapılır ve başvuru yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tüm detayları bu sayfada bulabilirsiniz!

kyk kredi basvurusu

KYK Kredi başvurusu nasıl yapılır

KYK Kredi Başvurusu

Öğrenim kredisi, yüksek öğrenim gören Türk vatandaşı öğrencilerine verilmektedir. Öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak, maddi açıdan eğitim hayatına destek olmak amacıyla verilmektedir. Öğrenciler bu kredi seçeneğinden, yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenim süresi boyunca yararlanır. Herhangi bir hizmet yükümlülüğü yok ve borç para olarak verilir. Öğrenci, yüksek öğrenim süresini bitirdikten 2 yıl sonra öğrenim kredisi borcunu taksitle ödemeye başlar. Öğrenim kredisi, “Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki” artışları uygulanarak geri ödenir. KYK Kredi başvurusu yapmadan önce bilinmesi gerekenler vardır. Bu imkandan herkes yararlanamaz.

KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?

Aşağıda belirtilen şartları yerine getiren, yüksek öğrenim gören Türk vatandaşı öğrencileri KYK bursu olanağından yararlanabilir.

 • Önlisans, lisans yüksek lisans, master ve doktora öğrencileri.
 • Açık öğretim öğrencilerinden ise şehit ya da gazi çocuğu, anne ya da babası ölü vb. önceliklere sahip olan öğrenciler.
 • İki yıllık öğretimlerinin ardından dikey geçiş sınavı ile dört yıllık yüksek öğretim kurumlarına ara vermeden geçiş yapan öğrenciler.

Dikkat! Öğrenciler öğrenim kredisi aynı anda burs alamazlar.

KYK Bursu Alamayan Öğrenciler

Aşağıdaki şartlardan herhangi birini taşıyan öğrenci, KYK bursu olanağından yararlanamaz.

 • Yüksek öğretim döneminde daha önce kurumdan burs ya da öğrenim kredisi almış öğreciler.
 • Yüksek öğretim kurumuna kayıt yaptırdığı tarih itibari ile öğretiminde 1 yıl kaybı olan öğrenciler.
 • Yüksek öğretim kurumunun normal öğrenim süresine ek süre öğrenim gören öğrenciler. (Buna artık yıl da denilmektedir.)
 • Burs yönetmeliğinde yer alan şartları sağlamayan öğrenciler.
 • KYK sitesi üzerinden burs başvurusu yaparken, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler.
 • Askeri okul ve polis akademisi öğrencileri.
 • Yüksek lisans öğreniminin hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler.
 • Yetim ve nafaka maaşı dışında, aylık asgari ücret karşılığında sürekli çalışan öğrenciler.
kyk kredi basvurusu

KYK kredi başvurusu

KYK Kredi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrenim kredisi müracaatları kyk.gsb.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir. Öğrencilerin yaptığı beyanların doğruluğu kurumlar tarafından tespit edilmektedir. Beyanlarında yanlışlık bulunan öğrencilerin burs ve öğrenim kredisi hakkı iptal edilir. Bu nedenle başvuru esnasında öğrencinin tüm bilgileri detaylı bir şekilde incelemesi gerekmektedir. Başvuru süreci bittikten sonra durumunda herhangi bir değişiklik bulunan öğrenciler, bunu kuruma 1 ay içerisinde dilekçe yasarak bildirmeleri gerekmektedir. Evli öğrencilerin eşi ve çocuklarıyla ilgili sosyo-ekonomik bilgileri beyan etmelidir.

Kredi kampanyaları için banka kredisi sayfasına göz atınız.

KYK Kredisi Ne Demek? Kimlere Verilir?

KYK katkı kredisi aynı zamanda harç kredisi olarak da bilinen bir kredi türüdür. Yüksek öğrenim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere Devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı verilir. Aynı zamanda öğrencinin öğretim kurumu hesabına ödenen bir paradır. Yüksek öğrenim gören ve Türk vatandaşı olan öğrenciler, öğrenim kredisinden yararlanabilir. Öğrenciler aynı zamanda hem burs hem öğrenim kredisi alamazlar. Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Master ve Doktora öğrencilerine verilebilmektedir.

İlk Defa Kredi Alanların Yapması Gerekenler

2012 Temmuz ayı itibariyle yürürlüğe konulan “Bakanlar Kurulu” kararı gereğince, örgün ve 1. öğretim öğrencilerinden katkı payı alınmıyor. Bu nedenle kurum tarafından katkı kredisi verilmez ve yalnızca öğrenim kredisi verilir. Öğrenim kredisi müracaatları resmi İnternet adresinden kabul edilmektedir. KYK öğrenim kredisi başvurusu yapan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenmektedir. Beyan edilen diğer belgeler istenmiyor. Bu belgelerle ilgili kontrolleri, kamu kurum ve kuruluşları tarafından elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. Öncelikli öğrencilerden istenilen belgeler kurumun resmi web adresinden ilan edilmektedir. Yabancı uyruklu öğrencilere, ek süre öğrenim gören öğrencilere, 2 yıllık eğitimi tamamladıktan sonra 1 yıl ara ile başka bir yüksek öğrenim kurumuna geçiş yapan öğrencilere öğrenim kredisi verilmiyor. Öğrenim kredisi almaya devam ederken durumunda herhangi bir değişiklik olan öğrenciler, durumlarını belgeleyerek kuruma bildirenlerin kredileri bursa dönüşür.

kyk kredi basvurusu

KYK Kredi başvurusu nasıl yapılır

KYK Geri Ödemeleri Nasıl Yapılır?

KYK Devlet bursu şartları herhangi özel bir durum gerektirmeden, yüksek öğrenim gören tüm öğrencilere verilebilir. Öğrenim hayatı boyunca kredi alan öğrencilerin, öğrenimi bittikten sonra bu parayı geri ödemeleri gerekir. Borçlarını öğrenim süresi bittikten 2 yıl sonra aylık taksitler halinde ödemeye başlamaları gerekir. Öğrenim kurumunu değiştiren öğrencilerin borçları yeni öğretim kurumlarının, normal öğrenim süresine göre yeniden değerlendirilir. Lisans öğreniminden sonra ara vermeden yüksek lisans öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını Lisans eğitiminin bitiminden 4 yıl sonra kredi aldığı kadar sürede taksiyle öder. Öğrenciler borçlarını sözleşmede yazılan miktar kadar öderler. Buna benzer bir çok bilgiyi www.kredibanka.org adlı İnternet sitesinden alabilirsiniz. Aklınıza takılan diğer soruları alt kısımdan yorum yaparak sorabilirsiniz.

2 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.