KYK Katkı Kredisi Ne Demek? KYK Nedir?

KYK katkı kredisi ve kyk hakkında merak edilenler için detaylı bir araştırma yaptık. Kurum ve vermiş olduğu bazı hizmetler, aşağıda ifade edilmiştir. Konuya kurumun isim kısaltması ile başlayalım ve ne anlama geldiğini merak edenler için kısa bir açıklama yapalım.

KYK Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

KYK, yüksek öğretim kurumlarına yerleşme başarısı göstermiş ve önceden belirlenmiş şartları yerine getiren öğrencilere çeşitli burslar, öğrenim kredileri ve daha bir çok destek veren kurumdur. Esasen “Kredi Yurtlar Kurumu” isminin kısaltılmışı hali olmaktadır. Öğrenim gören, öğrencilere vermiş olduğu bir kaç desteği sıralamak gerekirse;

  • Burs,
  • Öğrenim kredisi,
  • Katkı kredisi,
  • Harç kredisi,
  • Barınma imkanı,
  • Beslenme,
  • Yurt ücreti ve depozito hizmetleri,
  • Yurt dışında okuyan Türk öğrenciler için yurt hizmeti,

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgilere ilişkin farklı hizmetler vermektedir.

KYK Katkı Kredisi Nedir?

Yüksek öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere, sağlanan maddi destek hizmetidir. Bu destek miktarı, Bakanlar Kurulunca tespit edilmiş olan miktarın, Devlet katkısı dışarısında kalan kısmını ele alır. Ayrıca borçlanma usulü kullanılarak sağlanır. Yani destek sağlanan öğrencinin, daha sonra bu borcu ödemesi koşulu ile veriliyor.

kyk nedir

Kyk kredi başvurusu

KYK kredi başvurusu yapmak için gerekli bir kaç bilgiyi altta vermiş olduğumuz link üzerinden sunduk. Dilerseniz bu kredi başvurusu hakkında bilinmesi gerekenleri anında öğrenebilirsiniz.

https://www.kredibanka.org/kyk-kredi-basvurusu/

Katkı kredisi; Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi göz önüne alınarak artış yaşar. Yapılan hesaplamalara göre bir artış yaşanabiliyor.

Katkı Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Katkı kredisinden yararlanma şartları değişiklik göstermektedir. Bu yazımın sonuna eklediğimiz linke giderek, ilgili kapsam hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. KYK resmi İnternet sitesi üzerinden, en doğru ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgilere ulaşmak için giriş yapmanız gereken sayfa adresi; http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2441/2390/GenelBilgiler olmalıdır.

Yüksek öğretim gören ve gerekli şartları taşıyan öğrenciler yararlanabilir. Ayrıca her öğrenci bu husustan yararlanamaz. Belirtmiş olduğumuz resmi İnternet sitesi üzerinden bilgileri alınız. Konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları, alt tarafta olan yorum yazma kutusuna yazınız. Editörler bilgisi dahilinde en yakın zaman içerisinde cevap vermeye çalışacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.