Kredili Mevduat Hesabı Nedir

Kredili mevduat hesabı nedir sorusunun kısaca cevabı şu şekildedir; kişinin vadesiz mevduat hesabına ilişkin tanımlanmış olan kredi çekebilme limitidir. Kredili mevduat hesapları mevduat hesapları ile ilişkili olup, hesap sahibinin hesabında para olmasa dahi mevcut hesabına tanımlanmış olan kredi limitinden ödemeler veya harcamalar yapabilmesini sağlamaktadır. Bunun dışında nakit çekim de mevcut olup, herhangi bir zor durumda kaldığınız zaman kredi çekimini tercih edebilirsiniz. Bu işlemin kredi işlemi olarak tanımlanması sebebiyle, kullanılan tutarın yanı sıra faiz ödemesi de söz konusu olmaktadır.

Bankalar, kredili mevduat hesaplarında tanımış olduğu kredilere uygulayacağı faiz oranlarını, sağlayacağı diğer çıkarlar veya masrafları serbest bir şekilde belirlemektedir. Bu nedenle tüketicini, kredili mevduat hesabını kullanmadan önce bankaların bu hesaplar için belirlemiş oldukları faiz oranları ve diğer masraflara göz atılarak karar vermelidir.

Kredili mevduat hesabını kullanmaya karar verdiyseniz, vadesiz hesap sahibi olmuş olduğunuz bir bankanın şubesine giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesap Ne Demek?

Bankada bulunan vadesiz hesabınıza tanımlanan kredili limit ile birlikte hesabınızda herhangi bir para miktarı olmadan da belirlenen kredi tutarı kadar harcama yapabilirsiniz. Kredili mevduat hesabının işleyişi, hesabınızda para olmasa bile acil durumlar için kullanabileceğiniz belirli bir para akışı olmasıdır. Herhangi bir bankada bulunan vadesiz hesabınızın üzerinden yapacağınız başvurunuzun onaylamasının ardından, banka tarafından kredili mevduat hesabınız için bir kredi limiti belirlenecektir. Belirlenen bu limiti, hesabınızda nakit para bulunmadığı zamanlar bile dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu nakit kullanımını ister nakit çekim, ister ödeme yaparak uygulanabilir. Bankaya müracaat eden kişinin talep etmiş olduğu limitin onaylanabilmesi için, geçmiş dönemlerde bankalarla arasında sıkıntı yaşanmamış olması gerekir. Bunun finansal ismi ise Kredi Notu olmaktadır. Kredi puanınızı sorgulayıp geçmiş ve güncel limitlerinizi öğrenebilir, siciliniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Siciliniz hakkında detaylı bilgileri buradan alabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir

Mevduat Hesaplarının Avantajları Nelerdir?

Vadesiz hesabınızın üzerine tanımlamış olduğunuz kredili mevduat hesabının avantajları acil durumlar için birebir özelliklerde olacaktır. “Acil nakit paraya ihtiyacım var” dediğiniz oluyor ve etrafınızda ki kimseden bulamıyorsunuz. O halde kredili mevduat hesabınızı kullanarak belirlenen limiti sonuna kadar kullanabilirsiniz. Anında ihtiyacınız olan paraları direkt olarak çok kolay bir şekilde çekerek işinizi halledebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.