Kredi Tahsis Ücreti Nedir

Kredi Tahsis Ücreti

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?: İhtiyaç sahiplerinin bankalara yapmış oldukları İhtiyaç, Taşıt ve Konut kredilerinin kullandırımı sırasında, tüketiciden bazı masraflar kesilir. Öyle ki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre; Bankalar kredi kullandırımı sağlarken müşteriden Kredi Tahsis Ücreti, Dosya Masrafı, izleme masrafı, komisyon ve ekspertiz ücretleri gibi toplamda 75 farklı ücret kesintisi yapmaktadır.Bu kesintileri Konut, Taşıt ve Bireysel İhtiyaç Kredileri kullanan müşterilerine uyguluyor.

Yargıtay bu kesintileri yapan Finans Kuruluşlarına “kesintileri yapabilirsiniz fakat bu kesintiler haklı, makul ve belgeli değilse, mutlaka tüketicilere iade etmelisiniz” uyarısında bulundu. Yani banka ve finans kuruluşları “Dosya Masrafı ve Kredi Tahsis Ücreti” gibi kesintiler uygularken, haklı konumda olmalı ve bunu belgeli olarak ispat edebilmesi gerekiyor.

Ek olarak kesinti yapılan ücretler için kabul edilebilir seviyede tutulma zorunluluğu getirilmiştir. Yani tüketiciden masraf adı altında 2.000 ya da 4.000 TL gibi yüksek tutarlar kesintisi yapamayacak. Ayrıca banka ve finans kuruluşu bu kesintiyi yaparken haklı bile olsa, bu durumu belgelemek zorunda olacak. Belgeden kasıt ise; Fatura, kasa fişi gibi resmi alındı belgesi olmaktadır.

Kredi Tahsis Ücreti Nedir

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi tüketiciler kredi kullanırken bu tür kesintilere maruz kalmış olursa, bu belgeler ile Kredi Tahsis Ücreti Geri Almak için başvuru yapabilecekler. Dosya Masrafını Geri Alma başlıklı yazımızı inceleyerek, kredi masraflarını geri alma hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Tahsis Ücreti Nedir sorusuna vereceğimiz en basit cevap ise; bankaların tüketicilere kredi kullandırımı sağlarken, paranın müşteriye verildiğini gösterir kesinti olarak görebiliriz. Kredi Tahsis Ücretleri banka ve finans kuruluşları arasında farklılık gösterebilir. Tahsis ücreti için yaoacağınız itirazı, öncelikle tercih etmiş olduğunuz yani krediyi kullanmış olduğunuz bankaya yapmanızı öneririz. Bu itirazı yaparken elinizde belge yoksa bile, banka size bu krediyi tahsis ettiği için müşterisi olduğunuzu bilecek ve konu ile ilgili cevabı verecektir. Kredi Tahsis Ücreti bir çok kişi tarafından “Kredi Tahsilat ücreti, kredi tahsil ücreti” gibi söylemler ile anılıyor. İlginize teşekkür eder, saygılar sunarız. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.