Kredi Sigortası Nedir

Tüketiciler tarafından kullanılan krediler esnasında bankalar tarafından krediyi kullanan kişi adına yaptırılan kredi sigortası nedir ve neden kredi sigortası yapılmaktadır? Gibi sorular kredi kullananlar tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Detaylı olarak açıklama yapmaya çalışalım.

Kredi çekmek bazı kişiler için oldukça kolay bir işlem olurken, diğerleri kredi çekmekte oldukça zorlanmaktadırlar. Kredi çekmek istediğinizde geri ödemeler için, ödemeniz gereken faizlerin yanında dosya masrafı ve kredi sigortaları gibi masraflar da çıkmaktadır. Bankalar tarafından kredi çeken kişilere yapılan sigortalar, kredi geri ödemelerini güvence altına alabilmek için uygulanıyorlar.

Örneğin, konut kredisi alan kişilerin DASK, Hayat sigortası ve konut sigortası yaptırmaları isteniyor. Bunun yanında hemen tüm kredi çekenlerin hayat sigortası yaptırması zorunlu tutuluyor. Bazı riskli durumlarda ihtiyaç kredilerinde hayat sigortasına ek olarak işsizlik sigortası gibi sigortalar da yapılabiliyor.

Kredi de Hayat Sigortası

Kredi çeken kişilerin tamamına yapılan hayat sigortası, tüm kredi çekimlerinde karşınıza çıkacak olan bir sigortadır. Bankadan çekilen kredinin geri ödemelerinde sorun çıkmaması ve her koşulda bankanın ödemelerini alabilmesi için hayat sigortası uygulanır. Kredi geri ödemeleri bitmeden vefat etmeniz halinde banka kredi geri ödemelerini hayat sigortanız üzerinden tahsis edecektir.

Sigorta yapıldığında bankanın alacağı ödeme haricinde mirasçıların bir ödeme alıp alamayacağı sigorta kapsamında detaylıca belirtilmektedir. Birçok sigorta şirketi kaza sonucu ölüm durumunda geçerli olmayacak bir hayat sigortası sunmaktadırlar. Ölüm riski yüksek olan, hasta, yaşlı kişilere yapılan sigorta bedelleri de bu oranda yüksek olmaktadır. Kredi ödemelerinizi tamamlamadan vefat etmeniz halinde, kredi borcunuzun mirasçılarınız üzerine kalmaması bu kredi sigortası sayesinde mümkün olmaktadır. Aynı şekilde çalışmanızı engelleyen bir sakatlık geçirmeniz halinde de yapılan kredi sigortası sayesinde kalan kredi borcunuz sigorta şirketi tarafından kapatılacaktır.

Kredi Koruma Sigortası

Bankalar tarafından kredi kullananlara yapılan sigortalardan birisi de kredi koruma sigortasıdır. Hayat sigortasından daha geniş kapsamlı olan bu sigorta, istem dışı işsizlik, kaza veya hastalık sonucu iş görmezlik, kaza veya hastalık sonucu ölüm, maluliyet gibi durumları kapsamaktadır. Bu durumlarda sigorta tarafından kredinin kalan tutarlarının tamamı ödenebileceği gibi belirli bir süreyi kapsayan ödemelerde yapılabilmektedir. Kredi geri ödemeleri banka tarafından bu kredi koruma sigortası sayesinde garanti altına alınmaktadır. Kredi sigortası ne anlama geliyor olduğunu anlatmaya çalıştık.

“Banka kredisinin sigortası” ve “sigorta ne demek” içerikli yazımız hakkında yeterince bilgi aldığınızı düşünüyorsanız, “krediler” kategorimizi incelemenizi de tavsiye ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.