Kredi Notunun Yükselmesi Ne İşe Yarar?

Kredi Notunun Yükselmesi Ne İşe Yarar?

Birçok alanda sıkça duyduğumuz ”Kredi Notunun Yükselmesi Ne İşe Yarar” sorusu, bankacılık işlemlerini sıklıkla yapanların merak ettikleri bir konudur. Yazımızın detaylarında kredi notu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Notunun Yükselmesi Ne İşe Yarar?

Kredi Notunun Yükselmesi Ne İşe Yarar?

Kredi notu, kişilerin geçmiş finansal kayıtlarından derlenen, KKB (kredi kayıt bürosu) tarafından saklanan bir puanlama sistemidir. Günümüzde kredi notu birçok alanda yapılan başvuruların değerlendirmesi aşamasında kullanılan en önemli verilerden birisi olarak kabul edilmektedir. 0 ile 1900 puan arasında yer alan kredi notu, kredi ve kredi karı geri ödemelerinizin zamanında yapılıp yapılmadığı, toplam borçluluk oranınız, kredi kartı ödemelerinizde bakiyenin tamamını mı, yoksa sadece asgari ücreti mi yatırdığınız gibi faktörlerden etkilenmektedir. Kredi notunun yüksek olması, kredi kullanımlarında, borçlanarak yapmak istediğiniz tüm işlemlerde, kredi kartı limitlerinizin belirlenmesinde son derece kolaylık sağlayıcı bir etki yaratmaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunca kredi notunun yüksek tutulmaya çalışılması gerekmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi

Kredi düşük olanlara kredi veren bankalar bulunmakla birlikte, kredi notu düşüklüğü kredi alımlarında sorun yaşanmasına sebep olmaktadır. Bankalar genellikle kredi almak isteyenlerin ilk önce kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu düşük olan kişilerin başvuruları ya hemen reddedilmekte, ya da ek teminat veya kefil gibi uygulamalar istenmektedir. İlk kez kredi başvurusu yapan kişiler daha önce kredi kartı da kullanmamışlar ise bu kişilerin kredi notu da oluşmamıştır. Düşük kredi notuna sahip olan kişiler bankaların zaman zaman düzenledikleri uygulamalar çerçevesinde kredi alabilmektedirler. Ancak bu durumda bu kişiler olduğundan yüksek faiz, daha kısa vade seçenekleri ve düşük kredi limitleriyle karşılaşırlar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltilmesi, belli başlı adımların atılmasıyla altı ay gibi bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. Daha önce hiç kredi ve kredi kartı kullanmamış olan kişiler, kredi notlarını yükseltebilmek için düşük limitli bir kredi kartı alarak, karttaki limitin tamamını harcayıp ay sonunda hepsini kapatırlarsa altı ay sonra kredi notları uygun bir seviyeye gelecektir. Bunun yanında kredi notu düşük olan kişiler, mevcut kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapmaya başlarlarsa belirli bir sürenin ardından kredi notları yükselir. Kredi kartı ödemelerinden asgari tutarın değil borcun tamamının kapatılması, vadeli mevduat hesabı açılması, bireysel emeklilik sistemine girilmesi gibi uygulamalar da kredi notunun yükseltilmesinde etkindir.

Kredi Notunun Yükselmesi Ne İşe Yarar?

Kredi Notunun Yükselmesi Ne İşe Yarar?

Kredi Notunun Yükselmesi Ne İşe Yarar başlıklı konumuzu bilgi paylaşımı amacı ile yayımladık. Konuda adı geçen Findeks kredi notu bilgileri, tamamen bilgi paylaşımı ve görüş bildirisidir. Konu içindeki bilgi ve belgeler, yönlendirme amacı ile değil görüş, fikir yorumları olarak değerlendirilmelidir. Bizi takip etmeye devam ediniz. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.