Kredi Notunu Kim Kullanır

Kredi Notunu Kim Kullanır

Günümüzde adından sıkça söz edilen ”kredi notunu kim kullanır?” sorusu, bankacılık işlemleri yapmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bizde bu yazımız ile bu sorulara cevap bulmaya çalıştık.

Kredi Notunu Kimler Kullanır

Kredi Notunu Kim Kullanır

Kredi notu; kurumsal firmalara ait bir veri gibi görünmekle birlikte, bankacılık işlemleri yapan ve özellikle kredili ürünler kullanan bireysel ve kurumsal tüm müşteriler bu puana sahiptirler. Bankalardan yapmış olduğunuz daha önceki işlemleriniz ve özellikle banka ürünleri için geri ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınız doğrultusunda şekillenen bir puanlama sistemidir. Ayrıca bu puanlama sistemi, ülkemizde KKB (kredi kayıt bürosu) tarafından saklanmaktadır. Bu puanlama 0 ila 1900 arasında değişen bir değere sahip olmaktadır. Daha önce kredili bir ürün kullanmayan kişilerin notları ”0” olarak gözükmektedir. Uzun vadelerde kredi ve kredi kartı geri ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız halinde, kredi notu 1900 puan seviyelerine kadar çıkmaktadır.

Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu kavramı ilk başta Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır. Bankacılık sektörünün, müşterilerin risk analizlerini yapabilmek için geliştirdikleri bu puan Amerika’nın ardından Avrupa’da kullanılmaya başladı. Ülkemizde 2010 yılından itibaren kullanılmaya başlayan bu sistemi, kişilerin bankacılık ürünü alım esnasında, kredi geri ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmayacaklarının en önemli göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu sistem aylık olarak KKB (kredi kayıt bürosu) tarafından yenilenmektedir.

Kullanılan kredilerin ödeme performansları, kredili mevduat hesabınız üzerinden yaptığınız ödemeler, kredi kartınızın ödemeleri ve kartınızın asgari tutarını mı, yoksa tüm borcu mu kapattığınıza dair veriler, toplam borçluluk oranınız, yapmış olduğunuz ve red ile sonuçlanan hizmet başvuruları gibi etkenler, puanlamayı direkt olarak etkilemektedir. Bunun yanında kurumlara ait puanlama da yapılmaktadır. Kurumların ödeme performansları, çek, senet gibi bankalar üzerinden yapılan işlemleri düzenli olarak ödüyor olmanız etki etmektedir.

Kimler Tarafından Kullanılır?

Kredi notu kullanımı bankalardan, bankacılık hizmeti talep ettiğinizde, kartınızın limit işlemleri esnasında, kredili mevduat hesabı açtırmak istediğinizde, bankalar tarafından öncelikle kredi puanınıza bakılmaktadır. Bunun haricinde bankalardan başka senetle alışveriş yapılan çeşitli mağazalar, mobil konuşma hizmeti sunan firmalardan telefon satın almak istediğinizde de kredi notuna bakılmaktadır. Kredi Notu yüksek olan kişiler işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirken, düşük olan kişiler bu ürünleri kullanmakta sorunlar yaşamaktadırlar.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.