Kredi Notum Neden Yükselmiyor?

Bankalardan kredi ürünleri kullanmak isteyen birçok kişi kredi notum neden yükselmiyor? Sorusunu sormaktadır. Tüm bankalar için kredi ürünleri kullanımında önemli bir yere sahip olan kredi notu, müşterinin kredi geri ödemelerini yapabileceğinin en önemli kanıtı olarak görülmektedir.

Kişiler ve kurumların geçmiş dönem kredi, kredi kartı gibi ürünlerinin geri ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığının kayıtlarından oluşan kredi notu puanı kredi kayıt bürosu tarafından saklanmaktadır. 0 ile 1900 puan arasında olan kredi notu uygulamasında 800 puan ve altındaki kredi notları düşük kabul edilirken, 800 puan ve üzerindeki kredi notları yüksek kabul edilmektedir. Bankalar tarafından düşük kredi notuna sahip olan kişiler kredi ürünlerini kullanmak istediklerinde ya hiçbir şekilde onay çıkmamakta ya da bankalar müşterilerden ek teminat, kefil gibi taleplerde bulunmaktadır. Kredi puanım yükselmiyor diyen birçok kişi için hazırladığımız yazımızın detaylarında kredi notunuzu nasıl yükselteceğiniz konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Kredi Notu Neden Yükselmez?

“Banka skorum neden hiç yükselmiyor?”. Bu soruyu soran birçok kişinin, KKB skorunu yükselmemesinin ana sebebi, borçlarını düzenli olarak ödememeleri. Ödemeler konusunda titiz davranmadığınız sürece kredi notunuz düşüşe geçecektir. kredi ve kredi kartı ödemelerinizde yaşayacağınız her gecikme kredi notunuzu düşüş yönünde etkilemektedir. Bunun yanında kredi kartlarında borcunuzun tamamını değil sadece asgari tutarını ödüyorsanız, bu durumda kredi notunuzun yükselmemesinin sebepleri arasında yer almaktadır. Hatta böyle bir durumda bırakın kredi notunuzun yükselmesini kredi notunuz düşmeye bile başlayabilir.

Düzenli bir gelire sahip olmayan kişilerin kredi notları da yükselme göstermeyecektir. Çünkü düzenli geliri olmayan kişiler banka tarafından her zaman riskli müşteriler olarak görülmektedir. Bunun yanında toplam borçluluk oranınız gittikçe artıyorsa, örneğin birisine kefil olduysanız ya da kredi kartı ödemeleriniz gün geçtikçe artıyorsa da kredi notunuz yükselmeyecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notum nasıl yükselir? Sorusunun cevabı öncelikle tüm kredi ve kredi kartı ürünlerinizin ödemelerini geciktirmeden ve gününde ödemeye başlamanızdır. Düzenli yapılan ödemelerle bir süre sonra kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Kredi kartı ödemelerinizde de dönem borcunuzun tamamını kapatmaya başlarsanız kredi notunuz yükselişe geçecektir. Bunun yanından otomatik ödeme talimatı vermek, birikim hesabı açtırmak, bireysel emeklilik sistemine kayıt olmak gibi durumlar kredi notunun yükselmesi için etkendir.

Findeks kredi notum yükselmiyor nasıl yükseltirim içerikli yazımızın ardından, diğer bilgilere sahip olabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.