Kredi Notu Ve Kredili Ürünler

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu ve kredili ürünler hizmeti alırken bankalar, ürün limitini belirlemek için sadece maaş bordrosu ve gelir belgesi’ne bakmazlar. Bankalar için en önemli referans ve araştırma sonucu bireysel kredi notu sorgulama hizmeti almak olacaktır. Bu belge, kişinin geçmiş ve güncel bankacılık hizmetleri hakkında referans olmaktadır. Bu not sizin düzenli ödemeleriniz, adınıza kayıtlı kart hizmetleri, banka üzerinden yapmış olduğunuz para transferi işlemleri gibi sonuçlar ile belirlenmektedir. Kredi notu sadece alacağınız kredi kartı için değil, birçok farklı başvurular için de değerlendirilmektedir. İhtiyaç, konut, taşıt kredisi vb. gibi birçok farklı başvurunuzda, bu belge önem teşkil etmektedir.

Kredi Notu Ve Kredili Ürünler

Kredi Notu Ve Kredili Ürünler

Kredi Notu Hesaplanması

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından sağlanan bu belge, tüm bankalar için geçerli referans olarak kabul edilmektedir. Bu belgeye yalnızca isim üzerinden değil, T.C. kimlik numaranız üzerinden bakılmaktadır. Bankalar size kredi ve kart hizmetlerini sunarken, puanınız üzerinden Limit belirlenmektedir. Yani yüksek puanı olsa bile, eğer bankanın kredi vermek için puan aralığında değilseniz limitiniz düşük olarak görünecektir. Ayrıca bu tür durumlarda hizmet başvuru onaylanmayabilir. Kredi notu hesaplaması genellikle sizin üzerinize bulunan abonelikler ve faturalara kadar bakılarak hesaplanmaktadır. Yani daha önceden bir bankalardan kart hizmeti aldıysanız, bunun düzenli ödemesini yapmış olmanız gerekmektedir. Veya üzerinize şuanda bulunan borç durumu da etkilemektedir. Hesaplama için genel olarak bakılanlar arasında ise;

 • Daha önceden kredi kartı kullandıysanız, taksit ödemelerinde gecikme veya zamanında ödeme durumunuza bakılmaktadır.
 • Adınıza kayıtlı GSM telefonu bulunmakta ise, faturalarını düzenli ödeme durumunuza bakılır.
 • Yine bunun gibi üzerinizde bulunan elektrik, su ve doğal gaz gibi faturaların ödeme durumuna bakılır.
 • Düzenli Gelir Belgesi, yani alınan maaş düzeyinize bakılır.
 • Eğer kullandığınız vadeli, vadesiz hesabınız varsa, hesap hareketleri incelenir.
 • Eğer daha önceden bankaların kara listesine girdiyseniz, bu sizin için büyük bir kayıptır ve düzeltmeniz baya bir zaman alabilir.
 • Güncel kart limit ve borç durumunuz en önemli etkenler olacaklardır.

Nasıl Yükseltilir?

Eğer puan durumunuzdan dolayı kredi başvurunuz onaylanmıyor veya düşük limit talep ediliyorsa, bunu durumu düzeltebilirsiniz. Yükseltmek için yapılacaklar arasında;

 • Bankalara güven teşkil etmeniz gerek, bunun için de sürekli vadeli, vadesiz normal hesaplar açın ve bunları aktif olarak kullanmaya önem verin.
 • İnternet bankacılığı, mobil bankacılık gibi hizmetlerden faydalanın ve aktif olun.
 • Eğer adınıza ait kredi kartı, fatura borcu bulunuyorsa, bunları kapatın veya bir düzen çerçevesi içerisinde ödemeyi sağlayın.
 • Üzerinizde bulunan bütün aboneliklerin, faturaların, kredi kartlarının borçlarını zamanında ödeyin, bu sayede puanınız için artı seviyelere çıkabilirsiniz.

Kredi Kartı Almak İçin Notum Kaç Olmalı?

Öncelikle puanınız düşük, orta ya da yüksek seviyelerde olabilir. Önemli olan sizin istediğiniz limitin sağlayabilmesi için gereken puanı sağlamaktır. Bunun dışında kredi kartı başvurusu olumsuz da cevaplanabilir. Findeks sisteminde, kredi kartı alabilmek için durumunuz aşağıdakilere göre bakabilirsiniz.

 • Riskli Not: 0 – 699
 • Orta Derecede Riskli: 700 – 1099
 • Az Riskli: 1100 – 1499
 • İyi Derecede: 1500 – 1699
 • Çok İyi Derecede: 1700 – 1900

Not aralığı şeklinde belirlenebilir. Eğer limitiniz isteğinizi karşılamasını istiyor ve kesin hizmet alırım diyorsanız, not aralığı 1500 üzeri olması gerekmektedir. Bu tabloda en riskli grup ve orta riskli grup için kart hizmeti almak zor bir durumdur. O gruptaki kişiler için, gelir düzeyi, ekstra düzeyler ve ödeme durumu incelenip kart hizmeti verilmektedir. Sadece düzenli maaş gelirine göre, bankaların ödeme hesaplaması yarı yarıya olarak hesaplanabilir. Buna örnek verecek olursak 2000 TL’lik bir maaş için banka, 1000 TL’lik taksitlere göre kredi limiti vermektedir.

Kredi Notu Ve Kredili Ürünler

Kredi Notu Ve Kredili Ürünler

Kredi Notu Ve Kredili Ürünler

Kredi Notu Ve Kredili Ürünler hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapmaya çalışmış olduğumuz gibi, sizden gelecek her türlü yoruma açık olduğumuzu belirtmek isteriz. Yapacağınız tüm görüş ve öneriler, kredibanka.org ekibi tarafından titizlik içerisinde incelenip, takipçilerimiz için anında paylaşıma sunulacaktır. Sayfalarımızda değerli bilgi olarak gördüğünüz paylaşımları sosyal medya aracılığıyla paylaşmanızı ve bu konuda fikre ihtiyacı olanlara yardımcı olmanızı önemle rica ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.