Kredi Notu Olmayanlar Kredi Alabilir mi?

”Kredi notu olmayanlar kredi alabilir mi?” konusu hakkında bir çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bankalar müşterilerine finansal açıdan destek sağlamak üzere hizmet vermekte olan kuruluşlardır. Bankalar mevduat hesaplarının yanı sıra çeşitli kredi seçenekleri ile de müşterilerine, faiz karşılığı para verir. Kredilerin banka tarafından belirlenmekte olan bir faiz oranı vardır. Belirlenen bu faiz oranları, bir çok bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bu faiz oranları için belirli bir tavan ve taban seviye vardır. Bu seviyeye karar veren kuruluş ismi ise BDDK‘dır. BDDK tarafından belirlenen faiz oranlarının yanı sıra bankalar kendi taban ve tavan sınırlarını çizebilir. Kurumun belirlemiş olduğu bu seviye sınırları içerisinde kalmak şartı ile faiz oranları için değişiklik yapılabiliyor.

Kredi notu olmayanlar kredi alabilir mi

Kredi notu olmayanlar kredi alabilir mi

Kredi Notu Olmayanlar Kredi Alabilir mi

Bankalar müşterilerine kredi verirken bazı ön şartların karşılanmasını talep eder. Bununla birlikte belirlemiş olduğu bu kuralların birinin dahi müşteri ile uyuşmaması durumu söz konusu olduğunda kredi vermemektedir. Bankalar kredi vermeden önce müşterinin kredi notuna bakarak araştırma yapmaktadır. Geçmişte düzenli ödeme yapmadığından ya da finansal kuruluşlar ile düzenli çalışmadığından dolayı, kredi notu düşük olan kişiler kredi kullanamamaktadır. Kredi notu düşük olanlarla kredi veren bankalar başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır

Sorgulama sayfamıza göz atınız..

Kredi notunuzu bankaya gitmeye gerek kalmadan evinizden kendiniz de öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden Findeks sistemini kullanarak kredi kayıt bürosunda kayıtlı olan kredi notunu kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Findeks sistemine bilgisayarınız ile erişim sağlayabileceğiniz gibi aynı zamanda mobil uygulama hizmeti ile de dilediğiniz yerden, dilediğiniz zaman sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kredi notları kendi arasında en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere gruplara ayrılmaktadır.

Sorgulama sonucunda en riskli ve orta riskli olan müşteri gruplarına bankalar kredi verirken farklı kriterleri göz önünde tutar. Az riskli müşteri grubuna banka kendi koşullarına bağlı olarak bazen kredi verebilmektedir. Ülkemizde kredi notunu sorgulamak için kullanılan bir çok yöntem bulunur. Findeks yöntemi kredi notunun en doğru şekilde öğrenilebildiği sistemdir. Bunun sebebi ise findeks sistemi mevcut tüm verileri bünyesinde barındırmakta ve finansal kuruluşların veri paylaşımını sağlamaktadır.

kredi notu olmayanlar kredi alabilir mi

 

Kredi Alabilmek İçin En Düşük Kredi Notu Kaç Olmalıdır

Bankalardan kredi kullanabilmek için kredi notunuzun belli bir puanın üzerinde olması gerekmektedir. Kuruluşların kredi ve kredi kartı gibi avantajlarından yararlanabilmek için belirlenen kredi notu en az 1000 oranındadır. En az 1000 oranında kredi notuna sahip olan kişiler, başvuruları sonucunda bankalardan olumlu yanıtlar alarak kredi ve kredi kartı gibi seçeneklerden yararlanabiliyor.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.