Kredi Notu Öğrenmek Ne Demek? Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde bankalar müşterilerinin her türlü ihtiyaçları için uygun faiz oranları ile kredi, kredi kartı ve bu kartlar aracılığıyla taksitli nakit avans gibi birçok ürün ile hizmet veriyorlar. Ancak bankalardan bu tip hizmetleri almanız için KKB puanınızın yüksek ya da makul seviyelerde olması çok önemli bir ayrıntı. Bankalara ürün başvurusu yapmadan önce kredi notu öğrenmek işlemi yapmanız ve çıkacak bu puanınıza orantılı başvurular yapmanız, kredinizin onaylanma ihtimalini analiz edebilirsiniz. Bu yazımızda kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu nasıl öğrenilir sorusuna cevap bulabilirsiniz.

kredi notu ogrenmek

kredi banka

Kredi Notu Öğrenmek ve Sorgulama

Bankalara ürün başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmek istiyorsunuz, ancak nasıl öğreneceğinize dair bir fikriniz yok. Kredi notunuzu öğrenebilmeniz için izleyeceğiniz birkaç yol mevcuttur. Puanınızı sorgulamak için de, bir takım ücretler ödemeniz gerekmektedir. Sorgulama işlemi yapabilmek için tercih edeceğiniz şirkete belirlemiş olduğu ücreti ödeyerek, kredi puanınızı anında öğrenebilirsiniz. Dilerseniz aracı firmalara direkt olarak gidip başvuru yapabilirsiniz, dilerseniz de İnternet üzerinden bu işleminizi kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

KKB ve Findeks Sorgulaması

KKB‘yi bilmeyenler için açacak olursak ”Kredi Kayıt Bürosu” adı altında hizmet veren bir kuruluştur. Bankalar KKB aracılığı ile müşterilerinin kredi puanlarına göre kredi başvurularını işleme koyarak hizmetlerini sürdürmekteler. İlk olarak sadece bankalara hizmet veren bu kuruluş, sonrasında ”bireysel kredi notunu öğrenmek” isteyen başvurulara da cevap vererek, sorgulama yapan bu kişilerin işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir. ”KKB aracılığı ile kredi notumu öğrenmek istiyorum” diyorsanız, KKB’nin resmi İnternet sitesin ”Findeks.com” adresine girmelisiniz. Karşınıza çıkan sayfada; kendi puanını sorgulayacak olanlar ”Bireysel”, kurumsal sorgulama yapmak isteyenler ise ”Kurumsal” üye olabilirler. Üye olmak hakkında detaylı bilgileri kredi banka sayfalarından alabilirsiniz. Findeks hesabınızı açtıktan sonra sistemden istediğiniz zaman bu puanınızı sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Findeks’ten kredi notu öğrenmek için hizmet bedeli ödemeniz ve gerekli formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Bankalardan Kredi Puanı Sorgulama

KKB aracılığı ile sorgulama işlemi yapabildiğiniz gibi bankalar aracılığı ile de, bu tür bir işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kredi notu sorgulama hizmeti veren bankalar bulunmaktadır. Bir çok banka ve finans kuruluşu aracılığı ile kredi notunuzu anında öğrenme şansına sahip olabilirsiniz. Bankalar aracılığı ile sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, hizmeti veren bankanın İnternet şubesinden ve ya yerel şubesinden bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Tercih ettiğiniz banka şubesine giderek ”kredi notumu öğrenmek istiyorum” istemi ile bir dilekçe yazmanız sonrası, kuruluş yetkilileri en kısa sürede size dönüş yapacaklardır. Bankalardan kredi notu öğrenme ücretleri ise sürekli güncellenen hizmet bedeli talep edebiliyorlar.

Cep Telefonu SMS ile Kredi Notu Öğrenme

Evet kullanmış olduğunuz bireysel telefon hattınızı kullanarak, rahat ve oldukça kolay bir şekilde puanınızı sorgulama şansına sahipsiniz. Bu hizmeti örneğin Turkcell telefon operatörü ile T.C. Kimlik numaranızı yazıp bir boşluk bırakın, ardından doğum yılınızı yazarak 1122’ye göndermeniz yeterli olacaktır. (Örnek 12312312311) Turkcell ile kredi notunuzu her sorgulama işleminiz için 9 TL. gibi bir ücret talep edebilmektedir.

Avea’dan hizmet alarak bu belgeye sahip olmak isteyenler içinde bir seçenek var. Avea ile yapacağınız sorgulama işlemini gerçekleştirmek için, aynı Turkcell’de olduğu gibi T.C. kimlik numaranızı yazmanızın ardından bir boşluk bıkarak, doğum tarihinizi yazın ve 1122’ye sms olarak gönderin. Avea’da bu işlem için 9 TL. işlem ücreti belirlemiştir.

Dikkat: Konuda belirtilen ”Kredi Notu Öğrenme Hizmet Bedelleri”, ilgili kurum ve kuruluşlara göre farklılık gösterebilir. Ayrıca belirtilen Findeks puanı öğrenme ücretleri hakkında ilgili kuruluşlar değişiklik yapma haklarını saklı tutar. Güncel Findeks sorgulama ücretlerini, işlem sırasında öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca SMS ile kredi notu sorgulama hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi alamadığınızı düşünüyorsanız, lütfen aşağıdan sorularınızı daha detaylı bir biçimde uzman ekibimize yöneltiniz. Sizlere bilgi dahilinde en kısa sürede dönüş sağlanacaktır, bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.