Kredi Notu Nedir? Ne Demektir?

Bu sayfada kredi notu nedir ve ne işe yarar bilgilerinin bir çoğuna ulaşabilirsiniz. Dilerseniz hemen bilgileri vermeye başlayalım.

kredi-notu-nedir

Kredi notu nedir

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu nedir: ve KKB skoru olarak bilinen finans kuruluşları ile bireylerin arasında geçmişte yaşanmış her türlü dengelere dayanılarak, detaylı analizler sonucu ortaya çıkarılan sayısal verilere denir. Bu skor bireylerin, finansal ve reel sektör şirketlerinin referans olarak kullanmış oldukları bir belgedir. Bankalar uzun süredir müşterilerine kredi ve kredi kartı gibi hizmetler vermeden önce, bu kredi notu yardımı ile referans aramaktadır. Bankalar müşterilerine özellikle kredi kullandırmadan önce kredi risk raporunu hesaplar ve bunu da Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan belgeler yardımı ile yapılır.

Bankalar kredi ya da kart gibi hizmetler verirken puanı düşük olan müşterilerinde farklı seçenekler (ipotek, rehin işlemi, teminat, kefil, vb.) aramaktadır. Banka skorunun yüksek olunması halinde bu tür alternatif yöntemlere başvurulmaz. Kredi notu bireylerin risk durumlarını göreceli olarak ortaya sermeyi hedefler ve Türkiye’de bankacılık ve finans sektörü arasında kullanılan, kredi not ortalaması 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Bu derecelendirmeye göre 0 çok riskli, 1900 ise çok iyi olarak değerlendirilmeye alınır.

Kredi Notu Puan Tablosu

  •       0 – 799      Çok riskli
  • 800 – 1299     Orta riskli
  • 1300 – 1499   Az riskli
  • 1500 – 1699    İyi
  • 1700 – 1900   Çok İyi

Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu için bir puanlama sistemi oluşturulurken, bazı faktörler gözden geçirilmektedir. Buna göre çeşitli banka veya finans kuruluşları bazı olumsuz maddelere oran olarak değerlendirme yapmaktadır. Bireysel kredi ve kart ödeme alışkanlığı seviyesi %30 olarak değerlendirilirken, güncel hesap ve borç durumu banka puanı için %25 oranında etki etmektedir. Yeni nakit arayışı (başvurular) %20 etki ederken, hizmet kullanma yoğunluğu %15 ve diğer faktörler ise %10 olarak şekillenmektedir. Ayrıca bu limitin %30’unu aşmamak gibi durumlar kredi notu puan tablosu hesaplanırken, detaylı olarak incelenen davranışlardır. Tüm bu işlemlerin sonucunda bireylerin puanlama skorları oluşturulurken, KKB skoru puan tablosu rakamlarını etkileyecek en büyük sebebin bankalardan alınan hizmetlerin geri ödemelerinde yaşanan aksaklıklar olduğu anlaşılıyor.

Konu hakkında sormak istediğiniz tüm soruları bizlere iletebilirsiniz. Aşağıda bulunan görüş ve öneri kutusunu kullanabilirsiniz. Eğer puanınızı merak ediyorsanız https://www.kredibanka.org/kredi-notu-sorgulama başlıklı sayfamızdan detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.