Kredi Notu Neden Düşer? Düşme Sebepleri

Artık bankalar eskisi gibi her başvuru yapana kredi veya diğer kredili ürünleri vermiyor. Öncelikle kredi notu hesaplanıyor ve bu skoru düşük olanlar eleniyor. Kredi notu neden düşer sorusundan önce kredi notunun ne olduğunu anlarsak puanın düşme nedenlerini de daha kolay anlarız. Bu skorun ne anlama geldiğini tam olarak anlamak için lütfen buraya tıklayınız. Findeks kredi puanı hakkında genel bir bilgiye sahipseniz, lütfen yazının bu sayfada oluşan devamına göz atınız.

Kredi Notum Düşmüş

Kredi notu, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından yapılan sayısal analizler sonucu belirlenmektedir. Bu inceleme sırasında birey veya kuruluşların; kredi ya da kredi kartı ödeme düzeni, mevcut borç durumu (banka ya da resmi kuruluşlara), yeni alınmış kredi, kredi kullanım yoğunluğu gibi konular araştırılır. Bu dört madde kredi notunu yüksek oranda etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Birine kefil olmanız, icralık olmanız ya da senet/çek gibi ödemelerinizi zamanında yapıp yapmamanız da kredi notunu etkiler.

kredi notu neden duser

Kredi Notu Neden Düşer?

Gelelim kredi notunun neden düştüğüne. KKB bütün bireylerin ve kuruluşların bankalarla olan ilişkilerini takip etmektedir. Takip edilen bu hareketler, yine KKB tarafından kayıt altına alınmaktadır. Yani kredi puanını oluşturan etmenler ve performansınız bankaların istediği gibi değilse, puanınız da buna paralel olarak düşme eğilimi gösterir. Dilerseniz bu etkenlere sırası ile göz atalım.

Kredi Notunun Düşme Sebepleri Nelerdir?

  1. Kredi veya kredi kartı ödeme düzeniniz, puanınızı etkileyen en önemli faktörlerden arasında yer almaktadır. Daha önce zamanında ödenmemiş taksitli ödemeniz varsa ve bu ödemeleri bir gün bile aksatmış olsanız dahi bunu bir aylık aksama olarak gören sistem puanı düşük veriyor. Yeni çekeceğiniz krediyi farklı bir bankadan çekecek olsanız bile KKB bütün işlemleri ortak bir veri tabanında bulundurduğu için kredi notunuz olumsuz etkileniyor. Bu durumda diğer bir bankaya başvuru yapmış olsanız bile bu banka skorunuzu görecektir.
  2. Halihazırda bulunan borçlarınız ise yeni çekeceğiniz krediyi ödeme konusunda risk oluşturacağı için puanı düşürüyor. Örneğin bir bankaya 10 bin lira kredi borcunuz var. Bu borcu aylık 500 liralık taksitler halinde ödüyorsunuz. Yeni bir kredi başvurusu yaparak, aylık 500 liralık taksitle ödemek istiyorsunuz. Diğer taksitli ödemeniz risk oluşturacağı için yeni kredili ürüne sıcak bakılmayabilir. Bunun asıl nedeni, aslında bir alt madde içerisinde yer almaktadır.
  3. Kişinin aylık gelirine göre belirlenen üst kredi limitine yaklaştıkça notu düşüyor. Misal 40.000 üst kredi limitiniz olduğunu varsayalım. Borcunuz kırk bine yaklaştıkça banka skoru düşüş gösterecektir. Aynı şekilde yeni çekilmiş kredileriniz varsa, buda risk oluşturacağından puanınızı aşağılara çekecektir. Bunun sebebi de ödeme belirsizliği yaratmasıdır. Batık kredilerin ilk aylardan itibaren ödenmediğini gören istatistikçiler, ilk taksitleri ödemediğiniz sürece puanınızı yükseltmiyorlar.
  4. Kredi kullanım yoğunluğunuz da bankalar için önemli bir kriter olacaktır. Bankayla hiçbir şekilde ilişkisi olmayan bir kişinin kredi notu hesaplanamıyor. Bu durumda, kredi puanı olmayan birinin kredi çekmesi de zorlaşmış oluyor. Çektiği krediyi düzenli ödeyenlerin skoru yükseliyor.
  5. Bunların yanı sıra bir ya da birkaç bankadan kredi onayı alamayanın da kredi puanı düşüyor. Burada diğer banka sistemlerine göre red verilmiş birine, ben neden kredi vereyim mantığıyla hareket ediliyor olması etkili olabilir. Bir ay içinde 10 ve civarı başvuru fazla olarak görülüyor. Bir ayda en fazla birkaç kredi başvurusunda bulunun ki puanınız fazla düşmesin.
kredi notu neden duser

kredi notu neden düşer

Yukarıdaki maddeler puanı direk ve büyük oranda etkileyen faktörlerdir. Bunların dışında faturalarınızı düzenli ödememiş olmanız, çek/senet ödemelerini zamanında yapmamış olmanız, icralık olmanız, kefil olduğunuz biri borcunu ödemediyse kredi notunuz düşecektir. Ancak üzülmeyin borçlarınızı kapamanız puanınızı yükseltmeniz için yardımcı olacaktır. Ayrıca kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazımıza ulaşmak için lütfen burayı inceleyiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.