Kredi Notu Asgari Borcu Ödersem Düşer mi?

Kredi kartı borçlarını ödeyemeyen ya da asgari ücretlerini ödeyen banka müşterilerinin, en çok merak ettikleri soru “Kart borcumun asgarisini ödersem, kredi notu düşer mi?” Şeklinde oluyor. Bugün sizlere bu konu hakkında bilgi paylaşımları yapmaya çalışacağız.

Risk Raporu sorgulama

Kredi Notu Düşer mi?

Hayır! Fakat bunun belli bazı şartları var. Örneğin kredi kartı borcunun sadece asgarisini ödeyen bir banka müşterisi, ödeyeceği faiz dışında her şey bir olumsuzluk ile karşılaşmaz. Yine bu borca ait asgari bedelin altında bir ödeme yapan ve takibe düşen banka müşterileri ise, tabii ki bireysel kredi notu oranında düşüş yaşayacaktır.

Asgari Ücretin Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Kredi kartı borçları uzun vadede tabii ki findeks kredi notunu etkileyecektir. Örneğin bir yıl içinde bir kaç kez kart borcunu gecikmeye düşüren bir banka müşterisinin, doğal olarak findeks kredi notu düşüşe geçecektir. Bu durum sadece kredi kartı borçlarına özel değil, aynı zamanda banka tarafından sunulan kredi seçenekleri için de geçerli olacaktır.

Örneğin; her hangi bir banka aracılığı ile kullanmış olduğunuz bir kredi hizmeti var ve siz bu hizmet borçlarınızı (Taksit) gecikmeli ya da hiç bir ödeme yapmıyorsanız, findeks kredi notunuzu direkt olarak düşüşe geçireceksiniz.

Kısacası kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen ya da sürekli olarak aksatan bir banka müşterisinin, findeks kredi notu direkt olarak düşüş yaşayacaktır.

Fakat bu hizmetler için bankalar tarafından belirlenen ya da belirlenmiş asgari borç tutarını ödeyen banka müşterilerinin ise, kredi notu etkilenmez. Burada belirtmek istediğimiz en önemli kriter, sürekli olarak banka tarafından belirlenmiş faiz oranlarını ödeyecek olmanız. Yani Kart asgari tutarını ödeyen kişilerin findeks kredi notu etkilenmez, fakat kredi kartı borcu için belirlenen faiz oranlarını ödemeye devam edecektir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz “Kredi kartı asgarisini ödersem findeks kredi notu düşermi” içerikli konuyu, tamamı ile bilgi paylaşımı amaçlı olarak yayımladık. Bu ve sayfalarımız aracılığı yayınlanan konular için, bizimle iletişime geçerek görüş ve önerilerinizi paylaşınız. Bizi takip ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.