Kredi Kayıt Bürosu Hakkında

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu hakkında detaylı bilgiler ve hizmetleri bu sayfada bulabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu Hakkında

Kredi Kayıt Bürosu Hakkında

1990’lar itibari ile son derece önem kazanmaya başlayan ve oldukça hızlı bir gelişim sürdüren Bireysel Kredi hizmetleri, “Kredi Risk Yönetimi”, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Veri Ambarı Yönetimi gibi kavramları beraberinde getirmiştir. Bireysel Kredi işlem hacminin bir çığ gibi büyüyor olması, karar aşamasında risklerin doğru ölçülmesi için kullanılan yöntemlerin önemini arttırmıştır.

1993 yılında 3182 sayılı Bankalar Kanunu’nun 83. Maddesi ile kurumlar arası kredi müşteri bilgilerinin paylaşılması ile ilgili engel aşılmıştır. Bu sayede krediler için takip ve kontrol sistemi devreye girmiştir.

Kredi Kayıt Bürosu Hakkında Bilgiler

Bankalar Birliğinin desteğini alarak, ana faaliyet konuları para ve sermaye piyasaları ile sigortacılık olan mali kurumlar arasında bireysel kredilerin takip ve kontrollerini sağlamak, bunlara ait bilgi paylaşımını gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur.

1995 yılında tam 11 banka ortaklığı ile Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. kurulmuştur. 3182 sayılı Bankalar Kanunu, 18.06.1999 tarihli ve 4389 sayılı Bankalar Kanunu ile yürürlükten kaldırılmış; Şirketin kuruluşuna olanak tanıyan hüküm, yeni Kanun’un 22. Maddesinin 9. fıkrasında yer almıştır.

Ortak Bankalar

Ortak olarak kurulan bankalar aşağıda sıralanmıştır.

  • Akbank T.A.Ş.
  • Halk Bankası A.Ş.
  • Denizbank A.Ş.
  • İş Bankası A.Ş.
  • Şekerbank T.A.Ş.
  • T. Vakıflar Bankası T.A.O.
  • Ziraat Bankası A.Ş.
  • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
  • Garanti Bankası A.Ş.

Faaliyetler: Kredi Kayıt Bürosu A.Ş., 5411 sayılı Bankacılık Kanununda öngörüldüğü üzere (md.73/4) kredi kuruluşları (mevduat bankaları ile katılım bankaları) ile finansal kuruluşlar (kredi kuruluşları dışında kalan ve sigortacılık, bireysel emeklilik veya sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunmak ya da Bankacılık Kanununda yer alan faaliyetlerden en az birini yürütmek üzere kurulan kuruluşlar ile kalkınma ve yatırım bankaları ve finansal holding şirketleri) arasında her tür bilgi ve belge alışverişini sağlamak üzere kurulmuş bir şirket olup; üyesi olan kuruluşlar da müşterilerine ait kredi bilgilerini bu Kanun’un aynı maddesi uyarınca birbirleriyle paylaşmaktadırlar.

KKb

Yukarıda bahsedilen Kredi Kayıt Bürosu hakkında daha fazla bilgiye KKB resmi sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca Findeks Kredi notu hakkında detaylı bilgileri ilgili kategoriden alabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bu sayfanın hazırlanması için alınan kaynak belirtilmiştir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.