Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar

Kredi Kartı Kart Numarası

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar; Kredi kartı kullanan müşterilerin her biri için özel olarak tahsis edilir ve toplamda 16 haneden oluşmaktadır. Kredi kartı numaraları size şu an için pek bir şey ifade etmeyebilir, fakat bu numaraları incelediğimiz zaman anlamlı bir yapıya sahip olduğu görmüş olacaksınız.

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar

Öncelikle bilmeyenler için “Kredi Kartı Kart Numarası Kartın Neresinde Yazıyor?” sorusunun cevabını verelim. Kart numarası 16 haneden oluşur ve kartınızın ön tarafında bulunur. Kartınızın ön tarafına baktığınız zaman, orta kısmın 1 cm aşağısında olan uzun rakamı göreceksiniz. Ayrıca daha doğru gösterebilmek için, aşağıda resim olarak paylaşalım. Resmin hemen altını incelemeye devam ederseniz, bu kart numarasının ne işe yaradığına dair fikir sahibi olursunuz.

Kart Numarası Ne İşe Yarıyor

Kredi kartı kart numarası serisinin içerisinde yer alan ilk rakam, kartın hangi ödeme sistemi ile faaliyet gösterdiğini belirtir. Kısacası kullanmış olduğunuz kredi, banka ya da maaş kartlarının Visa mı, yoksa MasterCard mı olduğunu göstermektedir. Hemen test etmek için kullandığınız Kredi Kartı Kart No serisinin ilk rakamına bakabilirsiniz.

  • Visa Kredi Kartı Numarası 4
  • MasterCard Kredi Kart Numarası 5

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi Visa kart 4, MasterCard ise 5 rakamları ile başlar. Hemen belirtmek isterim ki bu başlangıç numaraları sadece kredi kartları için değil, banka ya da maaş kartlarınız için de geçerli olmaktadır.

Kart numarasının 1. hanesi dahil Prefix denilen ilk 6 hane, bu kartın hangi banka tarafından verilmiş olduğunu gösterir. Belirlenmiş olunan bu numara; Bank Identification Number (BIN), kısacası kartı hizmet için sunan bankayı tanımlamaktadır.

Kartların 1. ve ilk 6 numarasının ne işe yaradığını öğrendik, şimdi gelelim ilk 6 numaradan sonra gelen 9 numaranın ne işlem gördüğüne. Bu arada “Akbank Hesap Numarası Sorgulama” içerikli yazımıza göz atmanızı ya da diğer bir yöntem olan kart no yardımı ile hesap numaranızı öğrenme şansına sahip olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

İlk 6 rakamı elimiz ile kapatalım ve kalan numaraların içerisinde yer alan, ilk 9 rakamı inceleyelim. Sayfa da bulunan resim üzerinde sarı çizgi ile belirtilmiş olunan 9 rakam, kullanıcının Hesap Numarası olur. Yani bir çok kişinin merak ettiği “Banka Hesap Numaram Kaç?” sorusunun cevabı, adına kayıtlı kart üzerinde yazılıdır. Hesap Numarası kişiye özel olduğu için, 2 farklı kredi kartı numarasının aynı olma olasılığı yoktur.

Kredi kartı üzerindeki numaralar içerisindeki son rakam ise “Check Digit” adı verilen güvenlik sayısı olmaktadır. Bu numara aracılığı ile kredi kartı numarasının geçerli olup, olmadığı anlaşılır. Kısacası son rakam kart sahibini pek ilgilendirmiyor. Kredi kartı kart numarası öğrenme ve bu serinin işlevlerini anlatmaya çalıştık. Teşekkür ederiz. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.