Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

Kredi kartı nasıl iptal edilir ya da kredi kartı kapatma işlemi nasıl olur? Tüm detayları bu sayfada bulabilirsiniz.

Tüketim toplumunda yaşıyoruz. Hemen her gün yeni bir ihtiyacımız doğuyor. Nakit konusunda sorun yaşanılan zamanlarda tüketicilerin imdadına kredi kartları koşuyor. Hayatımızı kolaylaştıran ihtiyaçlarımızı ertelemeden gidermemize imkan sağlayan kredi kartları, günümüzde en sık kullanılan finansal kaynaklardan birisidir. Tüketiciler nakit harcamak istemedikleri zamanlarda, kendilerine verilen limitler dahilinde kredi kartlarını kullanarak alışveriş ve harcama yapabiliyor. Ayrıca kredi kartları İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de kullanılabiliyor.

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

Kredi kartları, hesap kesim tarihlerinde borçları ödenerek bir sonraki ay için yeniden kullanılabiliyor. Bu döngü aylık olarak sürekli devam ediyor. Kredi kartları doğru şekilde kullanılıp, ödemeleri düzenli yapıldığında tüketicilerin hayatını kolaylaştırmaktadır. Ancak kontrolsüz bir şekilde kullanılan kredi kartları kişileri büyük borç yükünün altına sokmaktadır. Böyle bir durumda kişiler kredi kartını kapatma yoluna gidiyor.

Hala bir kartınız yoksa Başvuru seçenekleri için göz atınız!

Kredi Kartımı Nasıl Kapatırım

Kredi kartını iptal etmek için ilk olarak yapmanız gereken, hizmet almış olduğunuz bankayla irtibata geçmek olacaktır. Bankayla farklı iletişim kanalları üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Bu iletişim kanallarından birisi telefon bankacılığı olacaktır.

  • Telefondan kart iptali: Bankanın çağrı merkezi hattını arayarak kredi kartımı kapatmak istiyorum demeniz yeterli olacaktır. Size neden iptal ettirmek istediğiniz sorulacaktır. Geçerli bir sebep sunsanız bile banka müşteri temsilcisi sizi ikna etmeye çalışacaktır. Sunmuş olduğu teklifleri geri çevirdiğiniz takdirde kartınızın 1 hafta içerisinde iptal edileceği bilgisini verecektir.
  • Banka şubesine giderek kredi kartını iptal etme: Kredi kartı iptal etmek için yapılması gerekenler arasında yer alan bir diğer yol ise, banka şubesine gitmek olacaktır. Kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinize dair bir dilekçe yazıp şubeye verebilirsiniz. Dilekçeyle beraber sizden kimlik fotokopisi istenecektir. Ardından kartınızı kırıp atabilirsiniz. Kredi kartı iptal etme talebinizi iletmeden önce, kartınızın borcu olmaması gerekir. Taksitle yaptığınız borçlar da dahil olmak üzere, tüm borçlarınızı kapatmış olmanız gerekir. Eğer Kartınıza dair herhangi bir borç varsa, iptal ettirme işleminiz geçersiz sayılacaktır.

Kredi kartı kırılanlar buraya bakınız!

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz banka ve kredi kartını iptal etme yollarını izleyerek, kartınızı kolayca kapatabilirsiniz. Kredi kartını kapattıktan sonra mutlaka kırıp atmalısınız. Genel olarak iptal işlemleri talebinizi ilettikten sonra, 1 hafta içerisinde kapatma işlemi gerçekleştirilmektedir. Eğer kartınızı iptal ettirdiğiniz halde kullanılabilir görünüyorsa, bankanızla tekrar iletişime geçiniz. Kartınızı kapattıktan sonra kırarken, lütfen kullanılamayacak şekilde imha etmeniz gerektiğini unutmayınız. İmha işleminin yanı sıra Kredi kartını iade etme işlemi yapmayı deneyebilirsiniz. “Kredi kartımı iptal etmek istiyorum” diyenlere bilgi amaçlı yazılmıştır.

1 Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.