Kredi Kartı Limiti Aşma Cezası

Kredi kartları, belli limitleri olan ve tüm harcamaların buna göre yapılması gereken nakit paraya alternatif olarak üretilen bir hizmettir. Şayet limitleri aşarsanız, kredi kartı limiti aşma cezası ile karşılaşırsınız. Bu durumu, hesap kesim tarihi sonrası gelecek ekstra faiz oranları ile görebilirsiniz. Bankalar buna “limit aşım faizi veya limit aşma faizi” gibi isimler bulabilir. Bu nedenle kart kullanımı konusunda oldukça dikkatli olunması önerilir.

kredi karti limiti asma cezasi

Kredi kartı limiti aşma cezası

Kredi Kartı Limiti Aşma Cezası

Artık çoğu insan banka ürünlerinden biri olan kredi kartını kullanarak ödeme işlemlerini gerçekleştiriyor. Günümüzde pek çok kişi market alışverişi, fatura ödemesi gibi daha pek çok işlemi kredi kartları üzerinden yapıyor. Ancak yine bir çok kişi kredi kartını sanki hiç geri ödemeyecekmiş gibi bilinçsiz bir olarak kullanıyor. Tabii hal böyle olunca, bankalar ile büyük sıkıntılar yaşıyor.

Bankalar kredi kartı limitini aşan müşterilerine, kredi kartı limit aşım cezası uygulamaktadır. Biz bu durumu, “ekstra faiz oranı” uygulaması olarak adlandıralım. Bu faiz oranları, normal kartın faiz oranından daha yüksek bir orandır. Normalde kredi kartı limiti aştığımız zaman bankalar kredi kartını otomatik olarak kullanıma kapatır. Böylece kapatılan kart üzerinden işlem yapılması engellenir. Ancak bazı bankalarda kredi kartının limiti dolsa dahi işlem yapmaya devam edilebilir. Bu durum, yüksek faiz oranları ile karşı karşıya gelmenize sebep oluyor.

Kredi Kartı Limit Aşımı Durdurma

Kredi kartıyla işlem yaparken limit doldu ise işlemi durdurmak sizin elinizde olan bir durum. İlgili bankanın müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek kart limit aşımını durdurabilirsiniz. Ayrıca bizzat kimliğiniz ile birlikte banka şubesine giderek talimat verirseniz, kredi kartınızın limit aşımını durdurabilirsiniz. Kredi kartlarını limit aşımına karşı korumaya almak, sizin yararınıza olacaktır. Bunun sebebi ise kartlarda limit aşımı söz konusu olduğunda, kart sahibine herhangi bir mesaj ya da uyarı gelmemektedir. Kart sahibi de doğal olarak, bilinçsiz bir şekilde kartını kullanmaya devam ederek ay sonu yüksek faiz oranları ile karşılaşacaktır. Bu gibi zor durumlarla karşılaşmamak için baştan tedbir almak faydalı olacaktır.

Güncel oranlar için faiz oranları sayfamıza bakınız.

Kredi Kartı Limit Aşımı Nedir? Ne Demek?

Kredi kartı limiti, bankaların müşterilerine vermiş olduğu belirli bir harcama tutarı tanımlamasıdır. Banka tarafından kredi kartı limiti belirlenirken, kişinin aylık geliri baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Eğer kişi kredi kartının banka tarafından belirlenen limitini aşarak limitinden fazla harcama yapmış ise kredi kartı limit aşımına girer. Limit aşımında ay sonu kredi kartının ekstresine, ekstra faiz oranı yansıtılmaktadır.

kart limiti asma ucretleri

Kart limiti aşma ücretleri

Bankalar kredi kartı onayı vermeden önce müşterilerini limit aşımı ve faiz tutarları konusunda bilgilendirmek zorundadır. “Ben limit aşma uyarısı almadım!” diye düşünebilirsiniz. Aslında onay sürecinde (genelde bir çoğumuzun okumadan imzaladığı) imzalanmamız istenen sözleşme kağıtları içerisinde yazıyor. Bu nedenle banka ve finans kuruluşlarından herhangi bir hizmet alırken, lütfen sözleşme ve diğer bilgi verme belgelerini okuyunuz. Aslında sadece finans kuruluşları için geçerli bir konu değildir. Hangi hizmeti alırsak alalım, sözleşmeyi veya diğer belgeleri mutlaka okuyup imzalamalıyız. Bu konuda hassas olunmaz ise ileride bir çok sorunla karşılaşma olasılığı vardır. Faiz oranları konusunda BDDK sayfamızı inceleyiniz. Ayrıca resmi İnternet sitesi.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.