Kredi Kartı Kullanana Devlet Bonus

Kredi Kartı Kullanana Devlet Bonus

Kredi Kartı Kullanana devlet bonus puan’mı verecek? Kayıt dışı ile mücadele, kartlı alışverişi teşvik edici bir karar üzerinde çalışma yapıyor. Nakit yerine kredi kartı kullananlara devletten bonus puan verilecek. Biriken bonus para ile elektrik ve su faturası gibi ödemeler yapma şansına sahip olunabilecek.

Kartla-alisverise-devletten-bonus

Kredi Kartı Kullanana Devlet Bonus

Hükumet kayıt dışı ile mücadele kapsamını sürekli olarak güncelleme kararını sürdürüyor. Çıkarılması planlanan bu uygulama ile hem kayıt dışı ile teknolojik yönden daha fazla mücadele edilmiş olunacak, hem de kartlı alışverişler teşvik edilmiş olunacak. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) yönetimi ile yürütülen çalışmalar, nakit para kullananları kartlı alışverişe teşvik edecek ve nakit kullanımını azaltmaya yönelik olacak. Hazırlanan bu kapsamda banka kartları ile alışveriş yapılması durumunda %1 ile %3 oranlarında bonus puan verilmesinin önü açılmış oluyor. Vatandaş biriktirmiş olduğu bu bonus paralar ile vergi borcunu, elektrik ve su faturalarını da ödeme imkanına sahip olabilecek.

Örnek vermek gerekirse; 1 ay içinde kartla 2.000 lira alışveriş yapan bir kişi, 50 ya da 60 lira gibi bir bonus puan biriktirmiş olabilecek. Biriken bonus puan ya da para ile her hangi bir vergi borcunu ödeme şansına sahip olabilecek. Maliye bu karar ile kartlı alışverişi teşvik edip, kayıt dışı ekonomiyi ileri ki dönemde düşürmesi hedefliyor.

Kayıt Dışı İle Mücadele Bonus

Bu uygulama ile birlikte (Kayıt dışı ile mücadele eylem planı) Kartlı alışveriş teşvik edilecek, böylece işletmelerin fiş ve fatura kesmeleri sağlanacak. Kartlı alışverişler elektronik ortamda yapıldığı için, işletmelerin düzenlediği belgeler kolayca takip edilebilecek. Devlet kartlı alışverişe bonus puan verecek planına 2017 yılına kadar geçilmesi bekleniyor.

Geçmiş dönemlerde fiş toplayan vatandaşın ödüllendirilmiş olmasına dikkat çeken Maliyet Bakanlığı yetkilisi “buna benzer bir uygulamanın kartla alışverişin teşvik edilmesinde kullanılacağını” belirtmiş. Şu ana kadar çalışmaların toplantılar sonucu ortaya çıkarılan görüşler doğrultusunda ve taslak aşamasında olduğunu belirten Bakanlık yetkilisi “şu an üzerinde çalıştığımız modele göre 100 TL değerinde bir alışveriş yapan vatandaşa yüzde 2-3 oranında bonus verilmesi gibi bir düşünce var. Geçmişte yaşanmış olunan vergi iadesi gibi. Biriken bonus para fatura ve vergi mahsuplaşmasında kullanılabilir” Şeklinde bir açıklamada bulunmuş.

Kısacası “Kredi kartı Kullanana Devlet Bonus” başlıklı yazıda; Banka kartları ile alışveriş yapana devlet bonus puan ya da bonus para vereceği anlatılmıştır. “Kartla alışverişe devlet bonusu” uygulamasının hala karar aşamasında olduğunu hatırlatır, güncel bilgileri sizinle paylaşmaya devam edeceğimizi ifade etmek isteriz.

Kredi Kartı Kullanana Devlet Bonus

Kredi Kartı Kullanana Devlet Bonus

Banka kartı ile alışveriş yapana devlet’ten bonus para, puan” içerikli konu, Star gazetesi kaynak alınarak yazılmıştır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.