Kredi Kartı İle Fatura Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile fatura ödemesi yapma devri başladı! Kredi kartınız ile tüm faturalarınızı tek seferde ödeme şansına sahip olduğunuzu biliyor musunuz? Kartla ödeme yapılan bir kaç faturayı şu şekilde sıralayalım;

 • Elektrik,
 • Su,
 • Doğalgaz,
 • İnternet (Adsl, Fiber, Yalın, vb.),
 • Vodafone cep telefonu ve sabit hatlı,
 • Türk Telekom (Avea) cep telefonu ve sabit hatlı,
 • Turkcell cep telefonu ve sabit hatlı,

vb. faturalarınızı bir kerede ödeyebilirsiniz. Aşağıda bu faturalar için hizmet veren kurumlara ait şirket bilgileri yer almaktadır. Öncelikle bu faturaların ödeme yöntemlerine göz atalım.

kredi karti ile fatura odemesi

Kredi kartı ile fatura ödemesi

Kredi Kartı İle Fatura Ödemesi

Bankalar tarafından sunulan kredi kartları ile fatura ödemesi yapmak için bir kaç yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin bir kaçı;

 • İnternet şubesinden ödeme yapmak,
 • Mobil uygulama (cep şube) üzerinden ödeme,
 • Hizmet veren şirketin resmi İnternet sitesi üzerinden,
 • Yerel şubelerine giderek ödeme yapmak,
 • ATM’lerden ödeme yapmak,
 • PTT’den ödeme yapmak,
 • Hizmet veren şirketin ödeme kolaylığı sağlamış olduğu tüm yöntemlerden…

Bu işlemler arasında en basit ve hızlı olanı, İnternet üzerinden yapılacak ödemeler olacaktır. Cep telefonu veya bilgisayar kullanarak anında fatura ödemesi yapabiliyoruz. Dilerseniz bu yöntemleri ayrıntılı olarak belirtelim.

İnternet üzerinden fatura ödemesi

İnternet’ten fatura ödemesi yapmak için müşterilerin en çok kullandığı yöntemler; İnternet bankacılığı, mobil uygulamalar (cep şube) veya hizmet alınan şirketin belirlemiş olduğu resmi İnternet sitesini kullanıyor.

İnternet bankacılığı ödemeleri

Öncelikle en çok kullanılan yöntem olan İnternet şubesi üzerinden başlayalım. Bu hizmeti kullanmak için aşağıda vermiş olduğumuz yönergeleri takip ediniz.

 1. Hizmet aldığınız bankanın İnternet şubesi adresine giriş yapınız,
 2. Ödemeler menüsüne tıklayınız,
 3. Fatura ödemesini seçiniz, (elektrik, su, doğalgaz ve İnternet ödemeleri için bunu seçiyoruz, cep telefonuna lira yüklemek için ödemeler menüsü içerisinde bulunan “GSM” seçeneğine tıklayınız.)
 4. Hizmet aldığınız kurumu seçiniz, (örneğin İSKİ, çelik boğaziçi, vb.)
 5. Sizden istenen bilgileri giriniz, (Abone no, T.C. kimlik numarası ve fatura no gibi..)
 6. Ödemek istediğiniz faturayı seçiniz, (bir hizmetin birden fazla faturası olabilir, bunları ayrı ayrı ödeyebilirsiniz.)
 7. “Fatura öde” butonuna basarak işlemi tamamlayınız.

Yukarıda vermiş olduğumuz basamakları yaparken, talimat verme şansına sahip olduğunuz bazı işlemler;

 • Kayıtlı faturalar; daha sonra hızlı bir şekilde “kayıtlı faturalar” sekmesi üzerinden direkt olarak ödeme yapabilirsiniz. Bu talimat karşınıza yukarıdaki 3. numaralı seçeneğe tıkladıktan sonda çıkacaktır.
 • Otomatik ödeme talimatı verme. Bu işlemin detaylarını “otomatik ödeme talimatı” başlıklı sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Faturalar için otomatik ödeme talimatı vererek, sürekli ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Faturalarınız, banka tarafından takip edilir ve ödemeleri zamanında yapılır.

Mobil uygulama (cep şube) üzerinden ödeme

Aynen yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemleri kullanabilirsiniz. Yalnız burada “işlemler” menüsü üzerinden ödemeler menüsüne giriş yapabilirsiniz. Ödemeler menüsüne giriş yaptıktan sonra yine fatura ya da GSM olarak seçim yapınız.

Hizmet alınan şirketin resmi İnternet sitesi

Hizmet alınan şirketin resmi sayfası üzerinden ödeme yapılabiliyor. Bu tahsilat yöntemini her şirket vermiyor. Bazı şirketlerin teknoloji anlamında bu hizmete yeterli alt yapısı bulunmuyor. Örneğin; İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon) İntetnet’ten tahsilatı destekleyen bir alt yapıya sahiptir. Bknz.

Bu yöntemleri kullanarak basit ve hızlı bir şekilde ödemeleri yapabilirsiniz. Online ödeme yöntemleri sayesinde, vezne sırası bekleme derdine son verildi. Garanti İnternet şubesi girişi yaparak Online işlem yapabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz ödeme yöntemlerini kullanarak tahsilat yapılan bazı şirketleri sıralayalım.

Belirtmiş olduğumuz kredi kartıyla fatura ödemesi yapma başlıklı konu, tamamen bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bu hizmet bir çok banka tarafından verilmektedir. Ayrıca kredi kartı ile taksitli fatura ödemeleri yapabilirsiniz.

kredi karti ile fatura odemesi

Kredi kartı ile fatura ödemesi

Not: Fatura ödemelerini yaparken, bazı kurumlar komisyon (işlem ücreti) alabilir. Buna göre tahsilat sırasında lütfen detaylara dikkat ediniz. Sormak istediğiniz her türlü soruyu, yorum yapma özelliğini kullanarak sorabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.