Kredi Kartı Faizleri

Kredi Kartı Faizleri

Bankalar ve yetkili finans kuruluşlarının, müşterilerine belirli limitler içerisinde açmış oldukları krediler ile mal veya hizmet alabilmeleri veya nakit avans ürünlerinden çekebilmeleri için verilmiş olan bir nevi ödeme aracıdır. 18 yaşını aşmış olan ve düzenli gelir sahibi olan herkes kredi kartı için garantör gerekmeden başvuru gerçekleştirebilir. Herhangi bir gelir sahibi olmayan kişiler, nakit bloke karşılığında başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca veya yabancı uyrukluların vatandaşlarda bu şekilde hizmet alabilirler. Dönem borcunuzu minimum ödeme tutarı olarak gerçekleştirirseniz, kalan hesap bakiyesine faiz oranı ile akdi faiz olarak uygulanabilir. Ayrıca asgari tutarın üstünde ödeme yapanlara da aynı şekilde akdi faiz oranı uygulanır. Dönem borcunun ve minimum ödeme tutarının altında ödeme yapanlar, sadece minimum ödeme tutarının ödeme yapmadığınız kısmına işletilmiş olan aylık faiz oranıdır. Peki Kredi Kartı Faizleri ve hesaplama işlemleri ile konumuza devam edelim.

Kredi Kartı Faizleri

Kredi Kartı Faizleri

Gecikme Faizi Nedir Ve Nasıl Hesaplanır?

Önceki dönemlerden devir eden borçlarınız yoksa, alışverişlerinizden kaynaklanan borcunuza herhangi bir faiz oranı işletilmez. Ayrıca hesap özetiniz de belirtilmiş olan borcunuzun hepsini son ödeme zamanına kadar ödediğiniz takdirde, bu faiz oranları uygulanmayabilir. Ama dönem borcunun belli bir kısmının ödenmesi durumunda kalan hesap bakiyesinin üzerinden faiz oranı hesaplanacaktır.

Kalan hesap bakiyesine ise, en az asgari ödeme tutarı ve üzerinde ödeme yapılması aşamasında akdi faiz uygulanır. Yine asgari olan ödeme tutarının daha altında ödeme yapılması aşamasında ise, asgari ödeme tutarının ödenmemiş kısmı için gecikme cezası yani faizi uygulanır.

Kalmış olan hesap bakiyesinin de asgari ödeme oranını aşan alanı için, akdi faiz oranı uygulanacaktır. Temerrüdün başlangıcı olarak da son ödeme tarihi temel alınmaktadır. Yasa gereği ise kredi kartı ile ilgili tüm faiz oranları üzerinden %5 oranında BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) ve de %15 oranında KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) miktarları hesaplanır. Bu vergiler ile ilgili banka aracılığı ile faiz tutarına eklenip devletin adına kart sahibinden tahsilatı yapılır. Demeniz gereken ise asgari tutar her şartta 10 TL`den daha az olmayacağından, 17.12.2010 senesinden sonra ilk defa kredi kartı alan kart sahipleri için bu belirtilmiş olan oran, kartın ilk kullanıldığı tarihinden sonra 1 yıl süre ile %40 oranındadır. Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızı gözden geçirmek için, lütfen Burayı tıklayınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.