Kredi Kartı Borcu Kara Liste Sebebi

Kredi kartı borcu kara liste takibine sebep oluyor! Kart borçlarını ödeyemeyen banka müşterileri, kara liste engeline takılıyor. Kara listeye giren banka müşterileri, önümüzdeki 5 yıl içerisinde bankacılık hizmetlerinden faydalanamıyor. Haberin detaylarına dikkatle göz atınız.

kredi karti borcu kara liste

Kredi kartı borcu kara liste

Kredi Kartı Borcu Kara Liste Takibine Neden

Bankaların müşterilerine sağlamakta olduğu avantajlar bazı kişiler tarafından, istemeden de olsa kötüye kullanılıyor. Ödeme durumu olmadığı halde bankalardan kredi kartı talep eden ve borçlarını zamanında ödemeyen kişiler, Merkez bankası tarafından kara listeye alınıyor. Herhangi bir bankaya olan borcu sebebi ile kara listeye düşen bir kişi, diğer kuruluşlar ile de çalışamaz. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından girilen kayıtlar, tüm bankaların erişim sağlayabileceği türden tasarlanmıştır. Herhangi bir sicil bozukluğu söz
konusu olduğu zaman kara listeye girilebilir. Bu listeye giren kişileri tüm bankalar fark edebiliyor. Bu kisiler, bir çok bankacılık hizmetinden yararlanamaz ve büyük sıkıntılar çekebilir. Öyle hemen bir iki günlük borç ile bu listeye adınız yazılmaz!

Kara listeye nasıl girilir?

Bankalara yapılan başvurular ile alınan kredi, kredi kartı ve diğer finansal araçların borçları, kullanıcı tarafından ödemediği taktirde, borçlu olan kişiye takip kaydı oluşturulur. Takip aşaması idari ve kanuni takip olmak üzere iki gruba ayrılır.

  • İdari takip; bankalara göre farklılık gösterebilmektedir.
  • Kanuni takip; yasaya göre borcun ödenmemesi durumunda 90 günü aşan gecikmeler sonucu yasal takip başlatılır.

Banka skorunu sorgula!

Krediler için gecikmeye girme aşaması, kredi sözleşmesinde yer almakta olan geri ödeme planında belirtilen tutarların ödeme tarihinde yatırılmaması gibi durumlar söz konusu olduğunda oluşur. Kredi kartlarında ise kredi kartı ekstresinde belirtilmekte olan asgari ödeme tutarının son ödeme tarihinde yatırılmaması durumunda meydana gelmektedir. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya gelmemek için bankaya olan tüm borçların, istenilen tarihler aralığında ve düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir.

kredi karti borcu kara liste

Kredi kartı borcu kara listeye

Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım?

Bankaya olan borçlardan dolayı kara listeye girme gibi bir durum söz konusu olduğunda, ödemesi yapılan ve takip süreci sona ermiş olan kayıtlar sistem üzerinden 5 sene sonra silinmektedir. Kişi borcunu ödese dahi bu liste üzerinde 5 sene daha kayıtlı kalmaktadır. Kara listede yer alan kişi bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunduğu takdirde, başvurusu olumsuz olarak değer bulacaktır. Ancak talepte bulunduğu banka kendi kayıt sistemini kullanarak kredi verme hakkına sahip olmaktadır. Borçlu, borcun geri ödemesini 10 sene içerisinde gerçekleştirmez ise borçlar hukuku devreye girerek zaman aşımına girer.  Zaman aşımına giren kişi, otomatik olarak takipten düşer. Yukarıda gösterilen resimler aracılığı ile kara liste isim sorgulama hakkında bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca bknz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.