Kredi Kartı Bloke Kaldırma – Kredi Kartının Blokesi Nasıl Kalkar?

Kredi kartının bloke durumunu kaldırmak, aslında çok basit bir husustur. Kart bloke’sini kaldırmak için yapılması gerekenleri araştırdık ve aşağıda detaylı olarak sunduk. Aşağıda belirtmiş olduğumuz bilgiler arasında aklınıza takılan herhangi bir husus olursa, lütfen sayfanın en altında yer alan yorum kutusuna yazınız.

Kredi Kartının Bloke Nedenleri?

Aşağıda belirtmiş olduğumuz nedenlerden ötürü kredi kartınız bloke olduysa, lütfen panik yapmayın! Vermiş olduğumuz bilgileri hemen uygulamaya sokarak, blokeyi ortadan kaldırma şansına sahip olabilirsiniz.

kart blokesi kaldirma

Başvuru yapma

Kredi kartının borcundan dolayı bloke edilmesi

Bankalar ve finans kuruluşları tarafından müşterinin kullanımına sunulan kredi kartlarının, borç ve bakiye durumları çok önemlidir. Kartların borcunu ödemek için belirli bir süre zarfı vardır. Bu süre zarfı içerisinde ödenmeyen borçlar için kart hanesine “bloke edilmiştir!” ibaresi vurulabilir. Peki borcu olan kartın bloke’sini kaldırmak için ne yapmalıyız?

Aslında tahmin edeceğiniz üzere bu sorunun cevabı; hemen bu kartın borcunu ödemek olacaktır. Şayet borcu ödemekte zorluk çekiyorsanız, “borç taksitlendirme” başlıklı sayfamıza göz atabilirsiniz. Borcu kapattıktan çok kısa bir süre sonra kredi kartınız kullanıma açılacaktır. (banka bazı durumlarda kartı kullanıma açmayabilir.) Borç durumu fazlaca abartılmaması gereken bir durumdur. Nitekim bankalar bu kartların borç durumlarını göz önüne alarak, kartı kullanıma açmayabilir.

Kredi kartım çalındı bloke olur mu?

Kredi kartının çalınmasından sonra yapılması gerekenleri buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz. Kartınız çalındıktan sonra yapacağınız işlemler, kartın bloke olmasına neden olacaktır. Bu kart için blok işlem yapılması, sizin için faydalı bir süreç olacaktır. Nitekim kartları kullanmak isteyen kötü niyetli insanlar için alınan bir önlemdir. Çalınma veya kaybolma işlemleri sonrası konulan blokenin kaldırılması için yapılması gerekenler “kart yenileme” işlemi sonrası yapılacaktır. Yeni gelen karta ait herhangi bir engel durumu olmayacaktır.

Kartım kırılırsa bloke edilir mi?

Hayır! Kart kırıldıktan sonra (yapmanız gerekenler) siz herhangi bir talep başvurusu yapmazsanız, herhangi bir engelleme konulmaz. Kartınız kırıldıktan sonra kart yenileme veya yeni kart başvurusu yapabilirsiniz. Yeni kart başvurusu yaptıktan hemen sonra eski kartınız bloke edilebilir. Kullanıma kapatılan bu kartın artık herhangi bir geçerliliği kalmayacaktır. Bunun yerine gelen kart için ise herhangi bir engelleme durumu olmayacaktır. Yeni kartın ne zaman geleceğini “banka kartı ne zaman gelir” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kart Borcumu Ödedikten Sonra Bloke Kalkar mı?

Evet! Adınıza kayıtlı banka veya kredi kartının borcunu ödedikten kısa bir süre sonra “kart blokesi kaldırılır”. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bazı durumlar için bu durum geçerli olmayabilir. Örneğin borcunu 1 veya 2 yıldır ödemeyen bir banka müşterisinin kredi kartı kullanıma açılmayabilir. Yine ayı durum, 5, 6 veya daha fazla ay boyunca ödenmeyen kartlar için de geçerli olabilecektir.

Blokenin kalkıp kalkmayacağını nasıl öğrenebilirim?

Hizmet almış olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasını arayıp, bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Müşteri danışmanına; “kredi kartım bloke oldu, borcunu kapatırsam kartım kullanıma açılır mı?” gibi bir soru sorabilirsiniz. Bu durumda müşteri temsilcisi, sizlere gerekli tüm bilgileri aktaracak ve gerekli işlemleri, arzu ederseniz hemen gerçekleştirecektir.

1 Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.