Kredi Kartı Azami Faiz Oranları

Kredi kartı azami faiz oranları herhangi bir değişikliğe uğramadı. ”Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” (TCMB), kredi kartı ile yapılacak işlemlerde uygulanacak azami faiz oranları için değişiklik yapmadı. Yapılan açıklamada, bankaların kredi kartı faiz oranlarının bireysel kredi faiz oranlarına göre daha yüksek olduğu belirtildi. Buna göre vatandaşın kısa vadeli nakit para ihtiyacını kredi kartı aracılığıyla değil, bireysel ihtiyaç kredileri kullanılarak karşılaması önem kazanıyor. Dilerseniz hemen yapılan açıklamanın kısa bir özetini sizlerle paylaşalım.

Kredi Kartı Azami Faiz Oranları

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kredi kartı azami faizleri hakkında yapmış olduğu açıklama ile ilgili kısaca şunları söyleyebiliriz.

  • Kredi kartı işlemlerinden uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığı bildirildi.

Yapılan araştırmalar sonucunda, yeni kredi kartı azami faiz oranlarıyla ilgili herhangi bir değişiklik yapılmaması kararlaştırılmış. Bu nedenle böyle bir açıklama yapma gereğinin duyulduğunu sanıyoruz.

  • Bankaların, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yukarıda tuttuğu belirtildi.

https://www.kredibanka.org/kredi-karti/

Burada vatandaşa kısa vadeli nakit para harcamalarının tamamını kredi kartlarından nakit çekmek yerine, bireysel ihtiyaç kredileri kullanarak yapılması önerilmiştir. Neden olarak ise, karttan çekilen nakit paranın faiz oranlarının daha yüksek olması ve buna göre bireysel kredi faizlerinin daha düşük olması gösterilmiştir. Ayrıca Türkiye sınırları içerisinde faaliyet yürüten bankaların bu uygulamasının, diğer dünya ülkelerindeki bankalar tarafından da sürdürüldüğü dile getirilmiştir.

  • Kısa vadeli para gereksinimi olan vatandaşın kredi kartları yerine, bireysel kredileri tercih etmesinin menfaat sağlayacağı belirtilmiştir.

Kısa vadeli olarak talep edilecek nakit akışının kredi kartlarından değil, bireysel ihtiyaç kredilerinden karşılanması önerilmiştir. Buna sebep olarak ise bireysel ihtiyaç kredilerinin, bankaların kredi kartlarından talep etmiş olduğu faizlerden daha düşük olmasıdır.

Kredi Kartlarının Azami Faizleri

Son olarak sizlere bu konular hakkında genel bir araştırma yapmadan kesinlikle başvuru yapmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Dilerseniz bir örnekle konumuzu kapatalım;

A Bankasına ait bir ATM’ye giderek nakit para çeken birisi ile aynı bankanın sunmuş olduğu bireysel ihtiyaç kredisini çeken birisi aynı faiz oranlarına maruz kalmaz. Yani genel anlamda, kredi kartından çekilecek paranın faizi ile bireysel kredinin faizi aynı değil. Bu nedenle yapılan açıklamada, bireysel ihtiyaç kredilerini kullanan vatandaşın, bu durum menfaatine olacak denmiş. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalar ise bunu doğrular nitelikte.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz tüm soruları bizlere özelden ya da aşağıda bulunan yorum butonundan yazarak sorabilirsiniz. İlgili konuyla alakalı uzman ekibimiz tarafından sizlere en kısa süre içerisinden dönüş sağlanmaya çalışılacaktır. Lütfen konularımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız, sosyal medya üzerinden paylaşınız. Kredi banka olarak teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

1 Yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.