Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Bankalardan kredi çeken birçok kişi kredi vadeleri dolmadan işlerinde yaşadıkları sıkıntılardan dolayı kredi borcumu ödeyemiyorum diyerek çeşitli çareler aramaktadır. Bu tip bir durumla sizlerde karşılaştıysanız ya da durum onu gösteriyorsa, lütfen yazımızın detaylarını dikkatlice inceleyiniz.

İhtiyaç kredilerinde 36, taşıt kredilerinde 48 ve ev kredilerinde 120 ay gibi uzun vadelerle kredi veren bankalara kredi vadesi tamamlanmadan kredi ödemelerinde sıkıntı yaşamaya başlayan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Kredi borcu ödenmediğinde bankalar tarafından kredi çeken kişilere belirli yaptırımlar uygulanmaktadır. Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım? diye soruyorsanız, yazımızın detaylarında kredi borcumu ödeyemezsem nelerle karşılaşırım bilgisini bulabilirsiniz.

Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi geri ödemelerinde yaşanan gecikmeler neticesinde öncelikle kredi notunuzda düşüş meydana gelecektir. Kredi ödemenizi bir gün bile geciktirseniz, kredi notunuz bu durumdan etkilenecektir. Daha uzun süreli gecikmelerde KKB skoru ciddi biçimde düşüş yaşayacaktır. Bu durumda da kredi kartı alma ve tekrar kredi çekme gibi durumlarda bankalar size sorun yaratacaklardır.

Kredi borcunu bir ay süresi boyunca geciktirirseniz, bu süre boyunca borcunuza gecikme faizi uygulamasıyla karşı karşıya kalırsınız. Bu süreç içerisinde banka size yazılı olarak ve telefon aracılığıyla ulaşarak borcunuzu geciktirmekte olduğunuzu hatırlatır. Ancak ilk bir ay süresi içerisinde banka tarafından herhangi bir yasal yaptırımla karşılaşmazsınız.

Borç geciktirme süresinde ikinci aya girdiğiniz de banka tarafından yine aranarak ve SMS yoluyla kredinin gecikmesin de ikinci aya girildiği hatırlatılır. Mümkünse banka sizden bir ödeme günü almaya çalışır. Ancak ikinci aydaki gecikmelerde de banka tarafından bir yaptırım uygulanmaz.

Bu borç tutarının üçüncü ay gecikmesi halinde, banka tarafından yasal yaptırımlar uygulanmaya başlar.

Kredi Borcu 3 Ay Gecikirse Ne Olur?

Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmam gerekiyor? diye soranlar için hazırladığımız yazımızda, eğer kredi borcunuzu üç ay süresinde ödemezseniz banka tarafından başlatılacak yasal uygulamaları bölümde okuyabilirsiniz. Kredi borcunuzu 90 gün (3 ay) süresi boyunca ödemedi iseniz, banka tarafından yasal takibe alınırsınız. Banka öncelikle size bir ödeme emri göndererek kredi taksitlerinizi 7 iş günü içerisinde ödemenizi ister. Eğer bu süre zarfında ödeme yapmazsanız, banka ya direkt olarak hakkınızda yasal işlem başlatıp tüm kredi borcunu sizden talep edecek ya da size mevcut borcunuzu yapılandırmayı teklif edecektir. Yapılandırma seçeneğini seçerseniz, kalan borcunuz yasal faizlerle birlikte tekrar yapılandırılacaktır.

Kredi borcumu ödeyemedim ne yapayım?” sorusu hakkında yeterince bilgi aldığınızı düşünüyor musunuz? Dilerseniz buradaki kategoriyi inceleyip, tüm bu konular hakkında daha fazla ip ucuna ulaşabilirsiniz. Kredi borç taksitlendirme ve diğer kredi kapatma seçenekleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.