Kredi Borcum Var Ölürsem Ne Olur

Kredi Borcum Var Ölürsem Ne olur

Kredi kullanmış olan birçok kişinin en çok merak ettiği konuların başında ”kredi borcum var ölürsem ne olur?” sorusu gelmektedir.

Kredi Borcum Var Ölürsem Ne Olur

Kredi Borcum Var Ölürsem Ne Olur

Banka üzerinden kredi başvurusunda bulunan kişiler çeşitli kredi ürünlerinden bir tanesini alarak, kredi çektikleri aydan bir sonraki ay düzenli ödemelerine başlarlar. Kredi vadesi boyunca yapılan düzenli ödemelerle kredi kapatılır. Bankalar için verdikleri kredinin geri ödemelerini alabilmek kredi çekme sırasında bakılan ilk konudur. Bunun için kişinin kredi notu, aylık düzenli geliri gibi çeşitli konular titizlikle incelenir. Bunun yanında kredi çeken kişinin yaşı ve sağlık durumunda herhangi bir bozukluk olup olmadığı da kredi veren banka tarafından bakılan diğer bir husustur. Çünkü kredi ödemeleri tamamlanmadan kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda kalan kredi taksitlerini alabilmek banka için önemlidir. Kredi çeken kişilere genellikle hayat sigortası yaptırılır ve hayat sigortasının masrafı krediyi çeken kişiden tahsil edilir.

Kredi Borcunu Ödemeden Ölenin Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

Kredi borcu tamamlanmadan ölen kişinin hayat sigortası yoksa, banka kredi borçlusunun mirasçılarından kredinin kalan taksitlerini talep eder. Banka önce mirasçılarla ödeme için temasa geçer ve taksitleri onlardan talep eder. Eğer mirasçı olan birisi bulunmuyorsa, banka krediyi kullanma esnasında kefil olan kişiden kalan kredi borcunu talep eder. Mirasçılar kredi geri ödemelerini yapmamak için ilgili kişinin tüm mirasını kapsayacak şekilde reddi miras talebinde bulunabilirler. Eğer ölen kişiden kalan miras, borçtan daha azsa reddi miras bu durum için en ideal çözümdür.

Kredi Borcunu Ödemeden Ölenin Hayat Sigortası Varsa

Kredi geri ödemelerini tamamlamadan ölen kişinin hayat sigortası bulunuyorsa, kredi ödemeleri ilgili sigorta şirketi tarafından yapılır. Burada hayat sigortasının kapsamı da önemli olmakla birlikte sigorta firmaları tüm borcu ödediği için, ödenmiş olan kredi taksitlerinin tutarı ölen kişinin mirasçılarına ödenir. Kredi taksitlerinin ödenmeyen bölümü de sigorta şirketi tarafından bankaya ödenir. Kredi çekilirken pek çok kişinin şikayet ettiği hayat sigortası masrafı ölümünüzle birlikte mirasçılarınızı ağır bir borç yükünden kurtarmış olursunuz. Bu sebeple kredi çekilirken yapılan hayat sigortaları oldukça önemlidir.

Kredi Borcum Var Ölürsem Ne Olur

Kredi Borcum Var Ölürsem Ne Olur

”Kredi Borcumu Ödemeden Ölürsem Ne olur?” içerikli konumuzu takipçilerimiz ile paylaştık. Diğer banka kredileri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, lütfen yukarıda bulunan ”KREDİLER” kategorimizi inceleyiniz. Teşekkür ederiz. KrediBanka.Org

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.