Kredi Borcum Var Ölürsem Ne Olur?

Herhangi bir banka veya finans kuruluşundan “çektiğim kredi borcu ödenmeden ölürsem ne olur?” Bir çok kişi için ürkütücü bir soru aslında ama kötü sonuçların mutlaka göz önüne alınması gerekir. Bu nedenle, sizler için bu konuyu araştırdık ve detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık.

Banka üzerinden kredi başvurusunda bulunan kişiler çeşitli kredi ürünlerinden bir tanesini alarak, kullandıkları aydan bir sonraki ay, düzenli ödemelere başlar. Kredi vadesi boyunca yapılan düzenli ödemelerle, borç/bakiye durumu kapatılmaya çalışılır. Bankalar, herhangi bir bankacılık hizmeti verirken, ilk olarak kişinin bu borcu ödeyip, ödemeyeceğini kontrol ederler.

Bunun için kişinin KKB skoru, aylık gelir durumu ve maaş bordroları gibi çeşitli hususlar titizlikle incelenir. Bankalardan önce KKB skorunu öğrenmek için buraya göz atabilirsiniz. Bunun yanında kredi çeken kişinin yaşı ve sağlık durumu da, en önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Hizmet ödemelerini tamamlamadan vefat eden bir kişiden ödeme almak, artık imkansız bir hal alacaktır. Bu nedenle bankalar da bu duruma oldukça dikkat ediyor. Herhangi bir bankacılık hizmeti alan kişilerden, “Hayat Sigortası” yaptırması isteniyor. Bu şartı yerine getirenler, hayat sigortası ödemelerini de kendileri yaparlar. Yani herhangi bir banka, hizmeti alan kişinin hayat sigorta ücretini ödemez.

Borçlunun Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

Kredi borcu tamamlanmadan ölen kişinin hayat sigortası yoksa, banka kredi borçlusunun mirasçılarından kredinin kalan taksitlerini talep eder. Banka önce mirasçılarla ödeme için temasa geçer ve taksitleri onlardan talep eder. Eğer mirasçı olan birisi bulunmuyorsa, banka krediyi kullanma esnasında kefil olan kişiden kalan kredi borcunu talep eder. Mirasçılar kredi geri ödemelerini yapmamak için ilgili kişinin tüm mirasını kapsayacak şekilde reddi miras talebinde bulunabilirler. Eğer ölen kişiden kalan miras, borçtan daha azsa reddi miras bu durum için en ideal çözümdür.

Borcu Ödemeden Ölen Borçlunun Hayat Sigortası Varsa

Kredi geri ödemelerini tamamlamadan ölen kişinin hayat sigortası bulunuyorsa, kredi ödemeleri ilgili sigorta şirketi tarafından yapılır. Burada hayat sigortasının kapsamı da önemli olmakla birlikte sigorta firmaları tüm borcu ödediği için, ödenmiş olan kredi taksitlerinin tutarı ölen kişinin mirasçılarına ödenir.

Kredi taksitlerinin ödenmeyen bölümü de sigorta şirketi tarafından bankaya ödenir. Kredi çekilirken pek çok kişinin şikayet ettiği hayat sigortası masrafı ölümünüzle birlikte mirasçıları ağır bir borç yükünden kurtarmış olursunuz. Bu sebeple kredi çekilirken yapılan hayat sigortaları oldukça önemlidir.

Bankalara olan kredi borcunu ödeyemeden ölürsem ne olur?” içerikli konumuzu takipçilerimiz ile paylaştık. Diğer banka hizmetleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, lütfen yukarıda bulunan kategorileri inceleyiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.