Kredi Borcu Erteleme

Krediler ödemelerinde sorun yaşayan kişilerin merak ettikleri bir konu olan kredi borcu erteleme hakkında yazımızda detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca bu hizmete dair şartlar ve nasıl olacağı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi çekerken hemen herkes borç toplamını ödeyebileceğini düşünür. Ancak uzun kredi vadeleri sırasında kimse başına ne geleceğini bilemez. Bu nedenle kredi borçlarını ödemede sorun yaşayan kişiler kredi borçlarıyla ilgili nasıl uygulamalar yapılabileceğini merak etmektedirler. Kredi borcunu ödeyemeyenlerin aklına gelen ilk soru kredi borcu ertelenebilir mi? Sorusu oluyor. Kredi borç toplamının banka tarafından ertelenebilmesi tamamen sizin bankayla olan diyaloğa bağlı bir uygulamadır. Kredi erteleme talebinde o güne kadar olan kredi ödemelerinizi düzenli olarak yapmış olmanızda önemli bir etkendir. Ancak genel olarak bankalar kredi erteleme işine pek de sıcak bakmamaktadırlar.

Kredi Borç Ertelemesi Nasıl Yapılır?

Kredi borcunuzu ödemekte sıkıntı yaşıyorsanız ve 2-3 gibi sürelerde birikip size daha fazla borç yükü çıkarmasını istemiyorsanız, kredi borç erteleme işlemi için bankanızla görüşmenizde fayda vardır. Konu ile ilgili olarak kredi çektiğiniz bankanın şubesiyle veya bankanın müşteri hizmetleriyle görüşerek dilekçe vermeniz gerekmektedir. Banka talebinizi değerlendirdikten sonra size olumlu veya olumsuz olarak geri bildirimde bulunacaktır.

Kredi Borcunu Erteleme Şartları Nelerdir?

Türkiye’de gün geçtikçe kredi kullanan kişilerin oranında artış gözlenmektedir. Buna paralel olarak ödeme sıkıntısı çeken kişilerin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Böyle bir durum karşısında bankalar bazı kredi türlerinde taksit erteleme özelliğini müşterilerine sunmaktadır. Taksit erteleme özelliğiyle ödeme yapamadığınız aylar için kredi ödemenizi 3 aya kadar erteleme şansına sahip olabilirsiniz. Bu erteleme için banka tarafından ekstra faiz uygulaması yapılmaktadır. Ancak bu faiz tutarı kredinizi ödeyemediğiniz de yasal takibe düşen krediler için ödenen bedelin çok çok altındadır. Bu nedenle kredi ödemenizi yapamayacağınızı düşündüğünüz anda kredi erteleme seçeneğini devreye sokmanız sizin için en mantıklısı olacaktır. Kredi erteleme yaptığınız aydan sonraki kredilerinizi ödemeye devam etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle kredi erteleme seçeneğini iyi değerlendirerek kullanmanızda fayda vardır. Anlık olarak ödemeniz den kurtulmak için yapacağınız bir erteleme işlemi gelecek aylarda daha fazla sıkışmanıza neden olabilir. Bu sebeple erteme işlemi yaparken, diğer aylardaki kredilerinizi ve ertelediğiniz ayda daha fazla ödeme yapmanız gerektiğini göz önünde bulundurun.

Sayfada adı geçen konu tamamen bilgi paylaşımına yönelik hazırlanmış ve kişilerin bankalar ile kendi aralarında yapılan bir uygulamadır. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye, ilgili bankalar ile irtibata geçerek ulaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.