Kredi Başvurum Reddedildi Ne Yapmalıyım

Kredi almak için başvuru yapanlar eğer ret cevabıyla karşılaştıklarında ilk sordukları soru kredi başvurum reddedildi ne yapmalıyım? olmaktadır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gerekenlerle ilgili detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurusu onaylanmama sebepleri incelendiğinde bunun birden fazla nedene bağlı olabileceği görülmektedir. En basit sebepler arasında eksik veya yanlış bir bilgi vermiş olmanız gelmektedir. Bunun haricinde kredi başvurunuzun onaylanması için gerekli olan kriterleri sağlayamıyorsanız, kredi başvurunuz onaylanmayacaktır.

Öncelikle geçmiş dönemlerde kredi borcu yüzünden kara listeye girmiş olanlar belirli süreler boyunca kredi alamazlar. Eğer geçmiş dönemde icralık bir durumunuz olmadıysa kredi başvurunuzun onaylanabilmesi için gerekli olan kriterlerin başında kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu “0” ile “1900” arasında bir değerdir. Kredi notu ”800” altında olanlar düşük kredi notlu kişiler olarak değerlendirilirken, bu değerin üzerinde olanlar yüksek kredi notuna sahip kişiler olarak adlandırılmaktadır. Kredi notunuz ”800” puanın altındaysa muhtemelen kredi başvurunuz reddedilecektir.

Bundan başka banka kredi başvurunuz sırasında sizden aylık gelirinizi belgelemenizi ister. Eğer aylık gelirinizi belgeleme şansınız yoksa veya çekmek istediğiniz kredi tutarı aylık gelirinizin %40 ila %60’ını geçecek bir limitte ise krediniz reddedilecektir. Bunun yanında çalıştığınız iş yerinde henüz yeni bir personel bile olsanız, başvurunuz reddedilebilir. Son olarak başka bankalardan kredi kullandıysanız veya kredi kartı borçlarınız çoksa borç toplamınız yüksek olacağından kredi başvurunuz reddedilecektir.

Kredi Başvurusu Onaylanmayanlar Ne Yapmalı?

Kredi başvurunuz onay almadıysa, ilk yapacağınız şey bunun detaylarını ve başvurunuzun neden reddedildiğini net bir şekilde öğrenmektir. Eğer bu nedeni öğrenmeden başka bankalara kredi başvurusu yapmaya devam ederseniz, her alacağınız ret cevabında kredi notunuz düşeceğinden bir süre sonra hiçbir şekilde kredi çekemeyecek hale gelirsiniz.

  • Krediniz eğer eksik veya yanlış bilgiler yüzünden reddedildiyse bilgilerinizi düzelterek ve eksiklerinizi tamamlayarak tekrar başvuru yapabilirsiniz.
  • Eğer kara listede olduğunuz için kredi başvurunuz reddediliyorsa, ne yazık ki kara listeden çıkış süreleri olan borç kapatıldığında 3 yıl borcunuz ödenmediyse 5 yıl süresi boyunca kredi alamazsınız.
  • Kredi notunuz düşük olduğu için kredi alamıyorsanız, yapacağınız iki şey bulunmaktadır. ya kredi notu düşük kişilere kredi veren bankaları tespit edip buralara kredi başvurusu yapabilir, ya da kredi notunuzu yükseltmek için belirli bir süre boyunca düzenli ödemeler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Aylık gelirinizin yetersizliği yüzünden krediniz reddedildiyse, çekmek istediğiniz kredi rakamını düşürebilir veya ek teminat verebilirsiniz.
  • Çalıştığınız iş yerinde yeni olmanızdan ötürü kredi alamıyorsanız, bankayla konuşarak kefil gösterebilir veya yine ek teminat verebilirsiniz.
  • Bunun haricinde borçlarınızın fazla olmasından dolayı kredi çekemiyorsanız, bankaya çekeceğiniz krediyle bu borçları ödeyeceğinizi bildirerek kredi çekebilme şansına sahip olabilirsiniz.

Kredi başvurusu olumsuz olanlar ne yapmalı?” içerikli konumuzu bilgi paylaşımı amaçlı yayımladık. Teşekkür ederiz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.