Kredi Almak İçin Şartlar

Kredi Almak İçin Şartlar

Bankalardan kredi almak için şartlar nelerdir? sorusu kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettikleri sorulardan biridir. Bu sorunun yanıtını sizlerle paylaşmak ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak amacı ile sayfamız hizmetinizdedir.

Kredi Almak İçin Şartlar

Kredi Almak İçin Şartlar

İhtiyaç doğrultusunda kredi kullanmak günümüzde birçok kişinin başvurduğu yöntemlerin başında gelmektedir. Çeşitli sebeplerle kullanılan ihtiyaç kredilerinin yanında ev ve araç kredileri de kişilerin sıklıkla tercih ettiği krediler arasında yer almaktadır. Bunun yanında kurumlar da kredi ihtiyaçları için bankalara başvuruda bulunarak işlerini büyütmekte ve yeni yatırımlar gerçekleştirmektedirler. Kredi başvurusu yapmadan önce bankaların kredi çekmek isteyenlerden hangi şartları sağlamalarını istediklerini bilmek, kredi başvurunuzun reddedilmesi riskini ortadan kaldıracaktır. Kredi başvurunuz her reddedildiğinde kredi çekerken bankalar tarafından bakılan kredi notunuz düşeceğinden kredi çekmeniz daha zor hale gelecektir.

Kredi Başvurunuzun Onaylanabilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar

Kredi başvurusu yapmış olan kişinin kredisinin onaylanabilmesi için öncelikle banka tarafından istenen belgelerin ve bilgilerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Belgelerinizin tamamlanmasının ve bankanın başvuru için vermiş olduğu formların doldurulmasının ardından banka tarafından kredi başvurunuz değerlendirmeye alınır. Değerlendirme esnasında öncelikle kurumsal veya bireysel kredi notu sorgulama işlemi yapılır.

Kredi notu; kişilerin veya kurumların geçmiş dönemlere ait kredi ve kredi kartı geri ödemelerinin, çek ve senet ödemelerinin, fatura ödemelerinin kayıtlarından derlenen bir puanlama sistemidir. Kredi notunuz yüksekse banka tarafından bakılan ikinci kriter geliriniz olacaktır.

Çekmek istediğiniz kredinin aylık ödemeleri, aylık gelirinizin yarısını geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Eğer çekmek istediğiniz kredi rakamı bu orandan yüksekse, krediniz onaylanmaz. Bu durumda ek teminat vererek veya kira geliri gibi ek gelir beyanında bulunarak kredinin çıkmasını sağlayabilir veya çekmek istediğiniz kredi rakamını düşürebilirsiniz.

Bankalar tarafından kredi çekmek isteyenlerde bakılan diğer bir kriterde kişinin sigortalılık süresidir. Belirli bir süre çalışmış olmak, kişilerin işsiz kalıp kredi geri ödemelerinde sorun yaratma riskini ortadan kaldırdığı için bankalar en az bir şirkette altı ay boyunca çalışmış olan kişilere kredi vermektedirler.

Diğer bir unsurda kişinin toplam borçluluğu’dur. Kredi çekmek isteyen kişinin farklı bir kredisi varsa veya kredi kartı limitleri yüksek miktarlarda kullanılmışsa o zaman kredi çekmesi zor hale gelecektir. Toplam ödemelerin gelire oranına bakılarak, kişinin bu rakamları karşılama şansının olup olmadığı incelenecek, eğer şartlar sağlanıyorsa kredi çıkarılacaktır.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Kredi başvurusu için gerekli olan evraklar, başvuru yapmak istediğiniz kredi türüne ve bireysel olarak mı, kurumsal olarak mı başvuru yapacağınıza göre değişmektedir. Genel olarak kredi başvurusu yapanlardan, kimlik fotokopisi, gelir belgesi, ikametgah gibi belgeler istenmektedir. Bu belgelerin üzerine başvuru yapacağınız kredinin türüne uygun olan belgeler banka tarafından talep edilmektedir.

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar

Kredi Almak İçin Şartlar

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar hakkında detaylı bilgi alanların Taşıt Kredisi Şartları hakkında bilgi alabileceği sayfayı ziyaret etmelerini öneririz. Bir diğer kategorimiz olan KREDİLER, sizlere tüm banka kredileri ve şartları hakkında detaylı bilgi sunmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.