KOSGEB Karşılıksız Hibe Desteği

KOSGEB

Son yıllarda uygulanmaya başlayan ve ticari faaliyet yapmak amacıyla şirket kurmak isteyen kişilere verilen KOSGEB Karşılıksız Hibe Desteği, yüzleri güldürmeye başladı. Bu hibelerden talep eden tüm ülke vatandaşları yararlanabiliyor. Bu programı sunan kurum olan KOSGEB’in hakkında sizlere biraz bilgi vermeye çalışacağız. Sayfanın devamında bu program ve kurum hakkında detaylı bilgileri elde edeceğinizi umuyor, yararlı görmeniz sonucunda paylaşmayı unutmamanızı rica ediyoruz.

KOSGEB Karşılıksız Hibe Desteği

KOSGEB Karşılıksız Hibe Desteği

Açılımı ”Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme Ve Geliştirme Başkanlığı” olarak bilinmektedir. Bu kurumdan başvuru yaparak hibe desteği almak isteyenlerin, herhangi bir şirket sahibi olmamaları gerekiyor. Daha önceden işletmesini açan kişilerin, bu destekten yararlanma şansları maalesef yoktur. Eğer siz de bu programdan yararlanmak istiyorsanız, belirli bir sıraya göre işlemleri yapmanız gerekiyor.

KOSGEB Karşılıksız Hibe Desteği

KOSGEB talep edenlere iki farklı şekilde nakit akışı sağlamaktadır. Birisi hibe desteği olurken, diğeri de ”Faizsiz Kredi” programı şekilden verilmektedir. Hibe desteğinin limiti 50.000 TL olarak sınırlanmıştır. Kredi desteği ise 100.000 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu miktarları almak istediğinizde, yaşadığınız bölgeye göre farklılıklar gözetilmektedir. Ülke bu konuda 3 bölgeye ayrılmıştır. En büyük destek doğu bölgesinde yaşayan illere verilmektedir. Bu bölgelere, yüzde yüz hibe desteği sağlanmaktadır. Daha batıya geldiğimiz de ise, bu destek yüz de 80 ve yüzde 70’e kadar düşebilmektedir. Cinsiyete göre de destek oranında farklılıklar olduğunu hatırlatmak isteriz. Erkekler için yüzde 70 olan hibe desteği, kadınlar için yüzde 80 olarak belirlenmiştir.

Bu destekten yararlanmak için yapmanız gereken KOSGEB‘e başvuru yapmaktır. KOSGEB’den karşılıksız hibe desteği almak için, yine bu kurumun açmış olduğu kurslara kayıt olmanız gerekiyor. Bu kurslara talep çok fazla olduğu için ilk olarak projenizi hafızanıza iyice kazıyıp, gireceğiniz mülakatı başarı ile tamamlamanız gerekiyor. Daha sonra 2 haftalık kurs sürecini tamamlamanız gerekiyor. Kurs sonunda herhangi bir sınav yok. Belgenizi aldıktan sonra iki farklı şekilde hibe desteğini almak için başvuru yapabilirsiniz. Açacağınız işletmenin tüm masraflarını yaptıktan sonra, faturalar ile bu giderleri geriye talep etmeniz gerekiyor. Ya da projenizi hazırladıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Tüm işlemlerini tamamladıktan sonra, sizin projenizi tam olarak anlatmanız istenecektir. Onay verildikten sonra hibeniz oluşturmuş olduğunuz hesabınıza aktarılacaktır. Bundan sonra ise gerektiği şekilde harcamalarınız yapılacak ve hibe süresi devam ettiği sürece rapor vermeniz istenecektir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.