KOSGEB Hibe Destek Kredisi Nasıl Alınıyor?

Bir çok kişinin sormuş olduğu soru “KOSGEB hibe destek kredisi nasıl alınıyor?” olmaktadır. Bu soruyu derinlemesine araştırdık ve detaylar sizler için bulduk. Dilerseniz direkt olarak başvuru yap butonları üzerinden destek alabilir, isterseniz aşağıda verilen bilgilere göz atabilirsiniz.

Bir çok kişi, bu desteğin kimlere ve nasıl verildiğini bilmiyor. Özellikle sağlanması gereken şartlar ve koşullar, bir çok kişi için büyük bir soru işareti olmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz bilgiler arasında aradığınız sorunun cevabını bulamazsanız, en alta yorum olarak sorularınızı bırakabilirsiniz.

Hibe Kredi Kime Nasıl Veriliyor?

KOSGEB hibe kredi desteği almak için en önemli şart, İŞKUR kaydının bulunması olmaktadır. Bu önemli şartı taşıyan ve gerçekleştirmek istediği iş için bir proje sahibi olan bir çok kişi, KOSGEB hibe kredi desteğinden faydalanma şansına sahip olabilmektedir.

Hibe Destek Kredisi Kimlere Verilir?

Hibe krediden yararlanmak için öncelikle iş-kur kaydı yaptırmanız gerekiyor. İşkur başvurusu yapılan bölgedeki kursiyer sayısına göre dönem, dönem girişimcilik kursları düzenlemektedir. Bu durumda kayıtlı olduğunuz bölgede sizin için yer alabileceğiniz kontenjan var olduğunda, adınıza bir çağrı geliyor ve mülakat sonrası sizin için kurs başlamış oluyor. Kurs boyunca iş planı hazırlamayı ve tüm prosedürleri öğreniyorsunuz. Kurs bittikten  sonra adınıza bir sertifika düzenlenip, bu sertifika size sunuluyor. Bundan sonra sertifikanız ile birlikte, hazırlamış olduğunuz iş planını da yanınıza alarak KOSGEB’e başvuruda bulunuyorsunuz.

Kuruma sunmuş olduğunuz iş planı, uzman tarafından incelemeye tabii tutuluyor. Sonuç olarak eğer sunmuş olduğunuz iş planı kabul görürse, KOSGEB tarafından planladığınız işi kurmanız için tüm işlemlere başlanıyor. Fakat sunmuş olduğunuz iş planı kabul görmezse, iş planınız için düzeltmeniz gereken işlemler size bildiriliyor ve düzenleme sonrası tekrar başvuru yapma şansına sahip oluyorsunuz. Düzeltme yapmış olduğunuz her bir proje, kabul edilene kadar bu işlemi devam ettirme şansına sahip olunur. Yapmış olduğunuz tüm harcamalara ait dekontları saklamanın faydalı olacağını unutmayınız. İş planı kabul edildiği takdirde, iş yerinizi açmaya başlayabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Destek Kredisinin Masrafları Neler?

KOSGEB hibe kredisi desteği masrafları elbette ki var. Öncelikle dükkanı tutup, gerekli olan ruhsat, esnaf ve sanatkar odası, sigorta ve BAĞKUR kaydı sonrası vergi kaydınızı yaptırıyorsunuz. Bu işlemler için ortalama olarak yapılacak masraf 1.000 TL. İle 3.000 TL. Arasında farklılık gösterebilir. Daha sonra KOSGEB projesi dahilinde iş yerinde kullanılacak alet, edevat ve ekipmanları satın alıyorsunuz. Tüm bu harcamalar sizin cebinizden çıkacak ve KOSGEB size hiç bir şekilde finansal destek sağlamayacak. Bunların tamamını sağlandıktan sonra KOSGEB 50.000 TL. Genç girişimci hibe kredisi talebinde bulunuyorsunuz.

Bir süre sonra KOSGEB yetkili müfettişleri faaliyet gösteren iş yerinize gelerek, gerekli belgeleri düzenlemeye başlıyor. Müfettişler dükkanın iş planına uygun olduğuna kanaat getirmesi durumunda, bulunmuş olduğunuz bölgeye göre giderin %60’ını karşılıyor. Yani işletme açılış giderinin yüzde altmışını (ör: 1500 liranın 900 TL’sini) size veriyor. Geri kalan sizin harcamış olduğunuz 18.500 liralık kısmın KDV sini düşerek, (18500-%18KDV= 15.678 TL) yüzde altmışını yani 9.406 TL’yi size ödüyor. Bu durum sonrası her ay KOSGEB’e, bu hesaba göre giderlerin ispat edilmesi gerekiyor.

Yukarıda adı geçen “KOSGEB hibe destek kredisi nasıl alınır?” Başlıklı yazımızı, tamamen bilgi paylaşımı amaçlı yayınlamış bulunuyoruz. Ayrıntılı bilgi ve tüm şartları kurumun resmi internet sayfası aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Kurum tarafından sağlanan diğer hizmetler ya da bilgileri sunmuş olduğumuz kategoriyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.