KOSGEB Hibe Destek Kredisi Nasıl Alınıyor?

KOSGEB Hibe Destek Kredisi Nasıl Alınıyor?

Bugün takipçilerimiz arasında en çok merak edilen konular arasına yerleşmiş olan “KOSGEB hibe destek kredisi nasıl alınıyor?”, başlığı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Son yıllarda ismini oldukça etkili bir şekilde duyuran “KOSGEB“, iş kurup hayatına yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için bi umut kaynağı haline gelmiştir. Bu kuruluşun temel amaçlarından biri; aklında önemli ve gerçekten gerekli bir iş projesi olan kişiler için, finansal destek sunmaktır. Bu nedenle cebinde yeterli parası olmayıp, aklında iyi bir iş fikri olan kişiler, KOSGEB hibe kredisi desteği programlarına müracaat etmektedir. Fakat konu başlığında belirtmiş olduğumuz gibi bir çok kişinin aklında “hibe kredi nasıl alınır ve kimlere verilir?”, gibi sorular oluşmaktadır. Peki gerçekten bu hibe kredi desteği kimlere sağlanıyor?

Genc-girisimci-destek-kredisiHibe Kredi Kime Veriliyor?

KOSGEB hibe kredi desteği almak için en önemli şart;

  • İşkur kaydı bulunmak

Bu önemli şartı taşıyan ve gerçekleştirmek istediği iş için bir proje sahibi olan bir çok kişi, KOSGEB hibe kredi desteğinden faydalanma şansına sahip olabilmektedir.

Hibe Destek Kredisi Kimlere Verilir?

Hibe krediden yararlanmak için öncelikle iş-kur kaydı yaptırmanız gerekiyor. İşkur başvurusu yapılan bölgedeki kursiyer sayısına göre dönem, dönem girişimcilik kursları düzenlemektedir. Bu durumda kayıtlı olduğunuz bölgede sizin için yer alabileceğiniz kontenjan var olduğunda, adınıza bir çağrı geliyor ve mülakat sonrası sizin için kurs başlamış oluyor. Kurs boyunca iş planı hazırlamayı ve tüm prosedürleri öğreniyorsunuz. Kurs bittikten  sonra adınıza bir sertifika düzenlenip, bu sertifika size sunuluyor. Bundan sonra sertifikanız ile birlikte, hazırlamış olduğunuz iş planını da yanınıza alarak kosgebe başvuruda bulunuyorsunuz. Kuruma sunmuş olduğunuz iş planı, KOSGEB uzmanı tarafından incelemeye tabii tutuluyor. Sonuç olarak eğer sunmuş olduğunuz iş planı kabul görürse, kosgeb tarafından planladığınız işi kurmanız için tüm işlemlere başlanıyor. Fakat sunmuş olduğunuz iş planı kabul görmezse, iş planınız için düzeltmeniz gereken işlemler size bildiriliyor ve düzenleme sonrası tekrar başvuru yapma şansına sahip oluyorsunuz. Düzeltme yapmış olduğunuz her bir proje, kabul edilene kadar bu işlemi devam ettirme şansına sahip olunur. Yapmış olduğunuz tüm harcamalara ait dekontları saklamanın faydalı olacağını unutmayınız. İş planı kabul edildiği takdirde, iş yerinizi açmaya başlayabilirsiniz.

Hibe Destek Kredisi Masrafları

KOSGEB hibe kredisi desteği masrafları elbette ki var. Öncelikle dükkanı tutup, gerekli olan ruhsat, esnaf ve sanaatkar odası, sigorta ve bağkur kaydı sonrası vergi kaydınızı yaptırıyorsunuz. Bu işlemler için ortalama olarak yapılacak masraf 1.000 TL. İle 3.000 TL. Arasında farklılık gösterebilir. Daha sonra KOSGEB projesi dahilinde iş yerinde kullanılacak alet, edevat ve ekipmanları satın alıyorsunuz. Tüm bu harcamalar sizin cebinizden çıkacak ve KOSGEB size hiç bir şekilde finansal destek sağlamayacak. Bunların tamamını sağlandıktan sonra KOSGEB 50.000 TL. Genç girişimci hibe kredisi talebinde bulunuyorsunuz. Bir süre sonra KOSGEB yetkili müfettişleri faaliyet gösteren iş yerinize gelerek, gerekli belgeleri düzenlemeye başlıyor. Müfettişler dükkanın iş planına uygun olduğuna kanaat getirmesi durumunda, bulunmuş olduğunuz bölgeye göre giderin %60’ını karşılıyor. Yani KOSGEB işletme açılış giderinin yüzde altmışını (ör: 1500 liranın 900 TL’sini) size veriyor. Geri kalan sizin harcamış olduğunuz 18.500 liralık kısmın KDV sini düşerek, (18500-%18KDV= 15.678TL) yüzde altmışını yani 9.406 TL’yi size ödüyor. Bu durum sonrası sizin her ay Kosgebe, bu hesaba göre giderlerinizi ispat etmeniz gerekiyor.

Hibe-kredi-nasil-alirimYukarıda adı geçen “KOSGEB hibe destek kredisi nasıl alınır?” Başlıklı yazımızı, tamamen bilgi paylaşımı amaçlı yayınlamış bulunuyoruz. Ayrıntılı bilgi ve tüm şartları kosgeb resmi İnternet sayfası aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Kosgeb tarafından sağlanan diğer hizmetler ya da bilgileri sunmuş olduğumuz KOSGEB kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.