Köprü Geçiş Ücretleri

Köprü Geçiş Ücretleri

İstanbul’da bulunan ve son olarak Eskihisar, Yalova hattı üzerine yapılan köprü geçiş ücretleri ne kadar? Sizler için derledik. İstanbul’da bulunan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçiş yapan araçlar ücrete tabii tutulmaktadırlar. Araçlar Avrupa yakasına geçişte bir ücret ödemezken, Anadolu yakasına geçişlerde ücret alınmaktadır. HGS ve OGS sistemleri üzerinden alınan bu ücretler, geçiş yapan araçların niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte açılışı yeni yapılan ve Eskihisar Yalova hattı üzerine kurulan Osman Gazi köprüsü de geçiş ücreti alınan diğer bir köprüdür. Her üç köprü içinde geçiş ücretlerini yazımızın detaylarında okuyabilirsiniz.

Köprü Geçiş Ücretleri 2016

Köprü Geçiş Ücretleri 2016

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Geçiş Ücreti

Birinci köprü diye de adlandırılan ve yakın zamanda ismi değiştirilen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, 30 Ekim 1973 tarihinde Cumhuriyetin 50. Yılı şerefine açılmıştır. Fatih Sultan Mehmet köprüsü (FSM) veya ikinci köprü ise 3 Temmuz 1988 tarihinde hizmete açılmıştır. Her iki köprü de Avrupa yakasını, Anadolu yakasına bağlar nitelikte olmaktadır. 15 temmuz Şehitler köprüsünden ticari araçların geçişine izin verilmemektedir. Buna göre 4 tekerlekli ve camları açık olan araçlar 15 Temmuz Şehitler köprüsünden geçiş yapabilirler. Buna karşın Fatih Sultan Mehmet köprüsü ticari araçların geçişine izin verilen bir köprüdür ve kamyon, Tır gibi büyük ticari araçlar belirli saatler dahilinde köprüden geçiş yapabilirler. Köprü geçiş ücretleri aks aralığına göre belirlenmektedir. Aşağıda geçiş ücretleriyle ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 • Aks aralığı 3,20’den küçük olan iki akslı araçlar, Otomobiller, Motosikletler, Küçük Kamyonet ve Minibüsler için geçiş ücretleri 4,75 lira olarak belirlenmiştir.
 • Aks aralığı 3,20’den büyük her türde iki akslı araçlar, pikap, kamyonet, jeep, ambulans, küçük otobüs, kamyon, büyük otobüs, cenaze arabası için geçiş ücretleri 6 lira olarak belirlenmiştir.
 • 3 akslı her türde araç, otobüs, treyler, kamyon ve bir ilave akslı 1. Ve 2. Sınıf araçlar için geçiş ücreti 15 lira olarak belirlenmiştir.
 • 4 ve 5 akslı her türlü araç, kamyon, otobüs, treyler ve iki ilave akslı 1. Sınıflarla, bir ilave akslı 2. Sınıflar için geçiş ücreti 30 lira olarak belirlenmiştir.
 • 6 ve daha yukarı aksa sahip araçlar, treyler, römorklu kamyon için geçiş ücretleri 40 lira olarak belirlenmiştir.
 • Gece geçişine izin verilen az tehlikeli madde yüklü olan araçlar, dahil oldukları sınıfa bağlı olarak normal ücretlerin, 1,2,3 numaralı sınıflarda 10 katını ve 4,5 numaralı sınıflarda 5 katını olmak üzere çift yön ücreti öderler.

Osman Gazi Köprüsü Geçiş Ücretleri

OGS, HGS, kredi kartı ve nakit ödeme yapabileceğiniz Osman Gazi köprüsü geçiş ücretleri, aşağıda olduğu gibi hesaplanmıştır;

 • 1. Sınıf araçlar için 88,75 lira,
 • 2. Sınıf araçlar için 141,95 lira,
 • 3. Sınıf araçlar için 168,60 lira
 • 4. Sınıf araçlar için 223,60 lira,
 • 5. Sınıf araçlar için 282,15 lira,
 • 6. Sınıf araçlar için 62,10 lira olarak belirlenmiştir.

Köprü geçiş ücretleri kaç para içerikli yazımızı paylaştık. Bu bilgiler ilgili kurumlar tarafından değişiklik gösterebilir ya da durdurulabilir. Saygılar sunarız. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.