Konut Kredisine Hayat Sigortası

Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Ülkemizde hemen herkes ev sahibi olmayı hayal eder ve bunu için bir konut kredisi çekmiş, ya ödemeye devam etmekte ya da kredi ödemesini bitirmiştir. Kredi çekilirken bir çok evrak, kâğıt, vs. imzalattırılır bankalar tarafından. Peki bir müşteri kredi kullanırken, aynı kredi borcu ile birlikte başka hangi borçların altına imza atar. Örneğin “Konut Kredisine Hayat Sigortası yaptırmak mecbur mu?” Detayları incelemeye başlayalım.

Konut Kredisine Hayat Sigortası

Konut Kredisine Hayat Sigortası

Bu borçların en başında krediler için talep edilen dosya masrafı gelmektedir. Bu durum bankaların müşterilerine kredi kullandırırken yapılan masraf adı altında geçer ve tamamen usulsüz bir işlemdir. Geçtiğimiz yıllarda bir çok kredi müşterisi bu masrafları geri almıştır.

Konut Kredisine Hayat Sigortası

Şimdi ise en büyük soru işareti kredi kullanımı sırasında yapılan hayat sigortası ve primi. Kredi kullanımı sırasında bankalar tarafından zorunlu tutulan bu uygulamanın hiçbir yasal dayanağı olmadığını öncelikle belirtelim. Bir müşteri konut kredisi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunda değildir, ancak bankalar böyle bir şartı ön koşul olarak müşteriye sunmaktadır. Sigorta yapılmazsa kredinin çıkmayacağı konusunda telkinlerde bulunulur. Böyle bir durum tamamen hukuka ve mevzuata aykırı olup, hiç bir yasal dayanağı yoktur.

Ayrıca bankaların sigorta yapma yetkileri olmadığını özellikle belirtmek isteriz. Bu gibi durumlarda yapılması gereken ise, bir dilekçe ile kredinin kullanıldığı bankaya müracaat etmektir. Bu müracaat sonuçsuz kalırsa, yapılacak ikinci işlem hakkınızı yasal yollardan aramak olacaktır. Sadece bir dilekçe ve sizden yapılan sigorta bedeli kesintisini gösterir dekont ve bankaya yaptığınız ancak olumsuz sonuç aldığınızı gösterir dilekçe ve cevabı ile ikamet adresinizin bulunduğu tüketici hakları hakem heyet başkanlığına başvurmanız yeterlidir. Tüketici hakları hakem heyetine yapılan başvurular ücretsizdir. Sadece yapacağınız bir dosya masrafı ile dilekçe ve zarf almaktır. Bu başvuru halen ödemesi devam eden kredileriniz için geçerli olduğu gibi, taksitleri ödenmiş ve kapanmış kredileriniz içinde geçerlidir.

Konut Kredisine Hayat Sigortası

Konut Kredisine Hayat Sigortası

Hayat sigortası ile DASK‘ı birbirinden ayırt etmenizde faydanıza olacaktır. DAKS devletin zorunlu kıldığı bir sigorta olduğundan, yapılması her halükarda zorunludur. İtirazınızı bankaya veya tüketici hakları hakem heyetine sunmadan önce bu konuya dikkat edin. Tüketici hakem heyetleri, genelde ikamet etmiş olduğunuz ilçe kaymakamlık binalarında olur. Buradaki çalışanlar sizlere başvuru yapmak istediğiniz konuda son derece kibar ve nazik davranırlar. Ayrıca hakem heyeti başvuru salonuna girişler ya da girdikten hemen sonra, bilgi panoları bulunur. Bu panoları kullanmanızı ve başvurularınız için gereken evrak ve belgeleri eksiksiz tamamlamış olmanızı tavsiye ederiz. Bilgi panoları gereken evrakların yanı sıra, bir çok bilgiye içeren duyuru panoları olarak bulunur.

Sizler için paylaşmış olduğumuz “Konut Kredisine Hayat Sigortası yaptırmak zorunlu mu?” konulu içerik, tamamı ile bilgi paylaşımına yönelik hazırlanmıştır. Eklemek istediğiniz herşeyi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.