Konut Kredisi Ne Demek?

Konut kredisi ne demek sorusuna bu sayda üzerinden net yanıtlar bulacaksınız! Dilerseniz hemen konut kredisinin anlamı ve açılımı ile konuya başlayalım.

Konut Kredisi Nedir?

Ev (hane, Konut, daire, villa, residence, vb.) almak isteyenlere özel olarak sunulan, bazı özel şartları ve gereksinimleri olan bankalar tarafından sunulan kredi ürünüdür. Dünya çapında bir çok kişi artık konut kredisi başvurusu yaparak ev sahibi oluyor. Vatandaşlarımız konut kredisine, “Mortgage” sisteminin yaygınlaşmasından sonra iyice yakınlaştı. Bu hizmet dünya çapında, özellikle ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ev sahibi olmak için hiçte azımsanmayacak kadar nakit paraya ihtiyaç vardır. Bu nakit paranın bir kısmı elinde olan vatandaşın yardımına, bankalar tarafından verilen konut kredileri koşuyor.

Peki bu kredi ürünlerinin yararları ve zararları nelerdir? Başvuru yaparken nelere dikkat etmeli ve hangi konuları araştırmalıyım? Dilerseniz tüm bu soruların cevabına hep birlikte göz atalım.

Parayı Elden Teslim Alabilir miyim?

Hayır. Başvuru için gerekli tüm şartlar yerine getirilir ve onay alınırsa, para ev sahibinin hesabına yatar. Paranın evi satan kişinin hesabına geçmesi için tapu işlemleri tamamlanır. Kısacası para evi alacak (alıcı) olan başvuru sahibinin değil, evi satan (satıcı) kişinin hesabına yatırılıyor.

Konut Kredisi Avantajları Nelerdir?

Diğer kredi ürünlerine göre daha düşük faiz oranları sunuluyor. Yine diğerlerine göre daha uzun vade olanakları var. Satın alınan ev teminat gösterilir ve böylece daha kolay bir başvuru süreci geçirilmiş olunur. Avantajlar başlığı altında evi teminat göstermeyi yazdım fakat bu duruma farklı açıdan bakınca riskli bir durum olacaktır. Kredi borcunu ödemeyen müşterinin evi satışa çıkabilir.

Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri “konut kredisi faiz oranları” olacaktır. Ayrıca vade seçenekleri ve ödeme koşulları bir diğer önemli husus olacaktır. Sabit faiz garantisi, yani ileride güncellenen faiz oranlarından etkilenmemesi önemlidir. Artık neredeyse bütün bankalar sabit faizli olarak sunuyor ama yinede sormakta yarar var.

En Fazla Kaç Para Alabilirim?

Sahibi olunmak istenen evin mali değerine bağlı olarak hesaplama yapılır. Öncelikle bankalar tarafından evin alış ve satış değerinin belirlenmesi gerekir. Bu değerler, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından lisans verilmiş değerleme şirketleri tarafından belirlenir. Şirketler tarafından gönderilen Ekspertiz, evin değerini belirleme konusunda uzmandır. Ayrıca satın alınmak istenen konut değeri, belirtmiş olduğumuz yetkili şirketlerde görev yapan Ekspertiz tarafından belirlenir. Ekspertiz tarafından belirlenen evin Ekspertiz değerinin %70 ile %75’i kadar kredi alınabiliyor. Özellikle takipçilerimiz tarafından sorulan “en fazla kaç para konut kredisi alınır?” sorusuna verilecek net bir cevap bu olabilir.

Konut Kredisi Ne Demek

Konut Kredisi Ne Demek

”Konut kredisi ne demek” sorusu yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi, ev sahibi olmak isteyenlere düşük faiz ve uzun vadeli sunulan nakit para hizmeti demektir. Bu başvuruyu yaparken, bazı ön şart ve koşullar kabul edilmiş olunur. Çoğu zaman bireysel ihtiyaç ve taşıt gibi diğer kredi ürünlerinden daha düşük faiz oranları ile sunulabiliyor. Diğerlerine göre daha yüksek para miktarlarına başvuru yapılabilir. Genelde banka ve finans kuruluşları tarafından bu ürünler için özel kampanyalar ve çok cazip avantajlar düzenlenir. Faiz oranları hakkında bilgi almak için yukarıda belirtmiş olduğumuz linkten bilgi alınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.