Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar Tutar

Konut kredisi başvurusu yapmak isteyen kişiler, bir çok konuda fikir ayrılığına düşebiliyor. Bu kafa karışıklığına neden olan sebeplerden biri; “konut kredisinin masrafları kaç para tutar?” sorusu olmaktadır. Bu soruyu derinlemesine araştırdık ve cevapları listeledik. Dilerseniz hemen başvuru yapma butonunu kullanarak, hesaplama işlemlerini görebilirsiniz.

Bankalara Konut kredisi başvurusu yapan kişilerin bazı kriterleri karşılaması beklenirken, yine başvuruda gösterilen konutunda belirli şartlara sahip olması gerekmektedir. Bu şartlara göre konut kredisi kullanırken, diğer kredi ürünlerinde olduğu gibi bazı kredi kullanım masrafları tahsil edilmektedir. Sizleri hiç bekletmeden Konut kredisi masrafları ve bu masrafları oluşturan şartları sıralamak istiyoruz

mortgage-konut-kredisi-masraflari

Konut Kredisi Masrafları Nedir?

 • Konut alım – satım masrafları
 • Konut kredisi kullandırma ücreti (Dosya ücreti, masrafları)
 • Ekspertiz ücreti (Konutu değerlendirme süreci için istenen ücret)
 • Banka ve Sigorta muameleleri vergisi
 • Başvuru ücreti
 • İstihbarat ücreti
 • Hukuk danışmanlığı ücreti
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK)
 • Konut sigortası (Konut risklerine karşı istenir)
 • Bireysel yaşam sigortası (talep eden kişi için istenir)
 • Diğer masraf ve ücretler

Konut Kredisi Alırken Ne Kadar Masraf Çıkar?

İsterseniz hemen ne kadar dosya masrafı gider ya da bu masraflar nelerdir, kısa başlıklar altında göz atalım.

Konut Kredisi Dosya Masrafları Ne Kadar?

Çıkarılan yasa ile birlikte insanların dosya masraflarını geri alma hakkına sahip olduğunu biliyor musunuz? Buraya tıklayıp, nasıl geri alındığını öğrenebilirsiniz. Dosya masrafları, hizmeti kullananların dikkatini çeken bir konu olacaktır. Yasa ile birlikte bazı bankalar, dosya masrafı olmadan Mortgage kullandırırken, bir çoğuda masrafı ödemelerin içinde olan finansman kullandırmaktadır. Kısacası dosya masrafı, konut kredisi talep edilecek banka ve finans şubelerine göre değişiklik gösterebilecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir husus vardır. Buna göre; dosya masrafsız konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin, dosya masrafı ödeyen banka müşterilerinden daha yüksek faiz ödeyebilecekleri olacaktır. Yani bazı bankalar konut kredileri için dosya masrafı talep etmiyor fakat, bu kez Konut Kredisi Faiz Oranları yüksek olabiliyor

Mortgage Kullanırken Diğer Masraflar

Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti 

Bu kredi ürününü kullanan kişilerden talep edilen bir diğer kredi masrafı ise ”Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti” olacaktır. Ekspertiz ücreti; satın alınmak istenilen konutun, değerinin belirlenebilmesi için ödenecek ücrettir. Konut kredisi ekspertiz ücreti banka ve finans kuruluşlarına göre değişiklik gösteriyor olsa dahi, ortalama 300, 600 ya da daha yüksek bir ücret olabilmektedir.

Konut Kredisi Hayat Sigortası 

Bankalar, konut kredisi talep eden müşteriden Hayat Sigortası yaptırmasını ister. Genelde kredi kullanılan banka tarafından bu hizmet veriliyor olsa da, kişi hayat sigortası hizmetini farklı bir kuruluş ya da şirketten alabiliyor. Yani özgür piyasa değerlendirmesi yaparak, en uygun hayat sigortası hizmetini alabilirler. Kredi Hayat Sigortası; kredi kullanan kişinin vefat etmesi halinde, banka tarafından borcun tahsil edilmesi için yapılmaktadır. Yine çıkarılan yasaya göre, kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Fakat bu sigorta ürününü yaptırmayan bir müşterinin vefat etmesi halinde, borcu varislerine yani en yakınlarına kalacaktır. Bu nedenle uzmanlar tarafından kredi kullanımı yapan kişilere, Kredi Hayat Sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Konut kredisi veren bankalar arasından bir kaçı şu şekildedir; Garanti bankası, Akbank, Finansbank, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Türkiye İş Bankası ve daha bir çok banka. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartlar ve koşullar her bankada farklılık göstereceği gibi, güncel şart ve koşulları başvuru esnasında öğrenebilirsiniz. “Mortgage masrafları ne kadardır?” içerikli yazımız ve diğer krediler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için krediler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.