Konut Kredisi Kullanan Biri Ölürse Ne Olur?

120 ay gibi uzun vadelerde çekilen konut kredisi kullanan biri ölürse ne olur sorusu, kredi kullananlar için önemli bir sorudur. Bu sorunun cevapları için, bankaların bu konudaki işlemlerini inceleyerek sizin için oluşturduğumuz yazımızda detayları öğrenebilirsiniz.

Konut kredileri ülkemizdeki en uzun krediler arasında yer almaktadırlar. Ortalama 10 yıl vadelerle verilen konut kredileri kullanılabilirken, 20 yıl vadeli konut kredileri paketleri de bulunabilmektedir. Kredi vadelerindeki bu uzun süreden ötürü bankaların karşılaştıkları en büyük risk kredi kullanan kişilerin kredi vadesi tamamlanmadan vefat etmesidir. Bu sebeple konut kredilerinde hayat sigortası yapılması birçok banka tarafından zorunlu bir uygulamadır. Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler zorunlu olarak hayat sigortası yaptırmak durumundadırlar.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Yoksa

Konut kredisi kullanan biri ölürse ne olur?; bu durumda ilk bakılacak husus kişinin hayat sigortasının olup olmamasıdır. Eğer kredi kullanan kişinin hayat sigortası yoksa öldüğü takdirde kredi borcu mirasçıları tarafından ödenmek zorundadır.

Eğer mirasçılar ölen yakınlarından alacaktan daha fazla borç yükünün altına girerlerse bu durumda reddi miras yapma suretiyle kredi borcunu ödemekten kurtulabilirler. Ancak reddi miras yapılan kişinin borcuyla beraber tüm taşınır ve taşınmaz malları da reddedilmiş olur ve kişinin kredi çekerek aldığı ev de mirasçıların elinden çıkmış olur.

Konut Kredisi Kullanan Kişinin Hayat Sigortası Varsa

Konut kredisi kullanmış olan kişinin vefatı halinde eğer bir hayat sigortası bulunuyorsa, bu durumda borç tutarı hayat sigortası tarafından karşılanacaktır. Konut kredisi çekerken yapılan hayat sigortasının temel amacı da bu gibi durumlarda kullanılmak üzere yapılmış olmasıdır. Ayrıca hayat sigortası borcun tamamı için yapıldığından vefat eden kişi tarafından vefatına kadar yapılan borç ödemelerinin tamamı vefat eden kişinin mirasçılarına sigorta şirketi aracılığıyla ödenir.

Yani kredi kullandığınız esnada ekstra borç yükü çıkardığını düşündüğünüz hayat sigortaları aslında vefat durumlarında geride kalan mirasçıları korumak açısından çok önemli bir uygulamadır. Bunu bilen bankaların tamamı hayat sigortası yaptırmayı tüm konut kredisi çekenlerde zorunlu hale getirmişlerdir.

Konut kredisi kullandım ölürsem ne olacak” sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Diğer krediler hakkında detaylı bilgi alabilmek için, lütfen yukarıda bulunan ilgili kategorimizi seçiniz. Bizi takip ettiğiniz ve desteklediğiniz için teşekkürlerimizi sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.