Konut Kredisi Faizleri Yükseldi – Yüksek Faiz

Son bir yıldır sürekli olarak “konut kredisi faizleri yükseldi” haberleri geliyor. Darbe sonrası sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan çağrıya kulak veren bankalar, 2016 sonunda düşük faizler sunmaya başlamıştı. Düşük faiz durumu 2017 başından itibaren ters tepmeye ve sürekli olarak ufak artışlarla geçmişte kalmaya başlamıştı. Yaşanan küçük artışlar sonrası şu an ev almak isteyenler, faiz oranı engeline takılıyorlar. Peki ”konut kredisi faiz oranları gerçekten çok mu yüksek?” Dilerseniz bu sorunun cevabına hep birlikte göz atalım.

Konut Kredisi Faizleri Yüksek mi?

Konut kredisi faiz oranları bundan 1 yıl (2016) öncesine kadar kısa vadede %0,85 civarında seyrediyordu. Bu oran uzun vadeli ürün alımları için %0,93 gibi gelip gidiyordu. Şu an için baktığımızda faiz oranları %1,3 ile %1,15 civarında görünüyor. Bu durum bir çok kişi için endişe verici ve çok yüksek olarak değer buluyor. Aslında Türkiye’de konut kredisi faizlerinin psikolojik üst sınırı %1 olarak değerlendirilebilir. Nedendir bilinmez ama insanlar %1 faiz sınırını geçen herhangi bir ürüne sıcak yaklaşmıyor. Aslında buda biraz ülkemizin ekonomik değerleri ile alakalı psikolojik sınır denilebilir.

mortgage faizleri

Konut Kredisinin Faydaları

100 Bin Liralık Konut Kredisi Faizi

Konut kredisi faiz oranlarının son bir yıllık artışı, 100.000 liralık bir kredili ürünün maliyetini %10 civarı arttırmış oldu. Buna göre; 2016 sonunda 100.000 lira konut kredisi çeken biri, şuan alan birinden daha az ödüyordu. Bu oran aslında uzun vadede değerlendirildiği zaman 10 hatta 15.000 lira civarlarında geziniyor. Yani aslında bu rakamlar, dar gelirli vatandaş için hiçte azımsanmayacak kadar büyük paralar.

Konut Kredisi Hayat Sigortası

120 Aylık Konut Kredisi Faizleri

120 ay vadeli konut kredisi faiz oranına bakıldığı zaman aradaki bir yıllık zaman birimi, oldukça yüksek gibi gelebiliyor. Yalnız burada unutulmaması gereken bir husus var aslında. Buda ülkenin yaşamış olduğu bazı jeopolitik olaylar kavramıdır. Dış güçlerin ülkemiz üzerinde oynamış olduğu oyunlar ve daha bir çok faktör, yatırımcıları, iş adamlarını ve benzerlerini etkiliyor. Etkilenen kişi veya kurumların olması, bankaları bu yönde tedbirler almaya yöneltiyor. Nitekim bankalara yeni ve sıcak para akışının sağlanmaması böyle olayların yaşanması olası bir durumdur.

En Uygun Konut Kredisi Veren Banka

Asgari Ücretlinin Mortgage Faizi

Örneğin ABD (Amerika Birleşik Devletleri) bankası, Bank Of America Mortgage kredisi faiz oranlarını %3 hatta %4 buçuk ve üzerinde veriyor. Fakat burada önemli olan bir husus var aslında. Bu husus ise alım gücü yeterliliği olacaktır. Amerika’da günde 8 saat çalışan bir işçi 5 gün çalıştığında ortalama 320 dolar gibi bir para alıyor. Fakat Türkiye standartları buna göre değişkenlik göstermektedir.

konut kredisi faizi

Örneğin Türkiye’de de aynı şekilde günde 8 saat çalışan bir asgari ücretli 5 gün sonunda ortalama 258 lira maaş alıyor. Aslında bu durumu dolar veya TL bazında değerlendirmemek lazım. Örnek olarak gösterilen bu iki işçinin maaşını da TL olarak olarak değerlendirelim. Yine de Bank Of America’nın belirlemiş olduğu yüksek rakamlar bizim için aşırı fazla olacaktır. Nitekim belirtmiş olduğumuz Amerika bankası bu oranları sunarken 5, 10 hatta 20 senelik vadeler sunuyor.

Uygun konut kredisi faizleri ile alakalı merak ettiklerinizi bizlere sormaktan çekinmeyiniz. Bizi sosyal medya üzerinden takip etmek için sayfa başında buluna butonları kullanınız. Hemen alt kısımda bulunan yorum yapma kutusuna görüşlerinizi yazmanızı bekliyoruz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.