Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası

Konut kredisi erken ödeme cezası için emsal karar alındı. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından alınan karar, konut kredisine yapılandırma yapan vatandaşı sevindirdi. Faiz oranları düşünce konut kredisini yapılandıran vatandaştan kesilen cezalar için örnek karar “kanun yararına bozulmasına” diye verildi.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi kararı, faiz düştükten sonra konut kredisini yapılandıran tüketici tarafından büyük bir sevinçle karşılandı. Yargıtay tarafından alınan karar sonrası; bankaların sadece zorunlu, kabul edilebilir ve belgeli masrafların tüketiciden alma hakkı bulunduğu daha anlaşılır oldu. Yargıtay, tüketiciden alınan “kredi erken ödeme cezası” masraflarının, banka tarafından iade etmesi gerektiğini kararlaştırdı.

Kayseri ilimizde bir vatandaş tarafından açılan davadan bu karar çıkınca, örnek niteliği taşıdığı için bir çok dava bekleniyor. Kayseri’deki vatandaşımız, konut kredisi faizleri düşünce 2013 yılın’da yeniden yapılandırma yaptığını ve bankanın bu işlemden 744,37 TL. kestiğini belirtiyor. Kesintiye uğrayan paranın haksız kazanç olduğunu düşünen kişi, önce “Tüketici Hakem Heyeti” aracılığı ile dava açıyor. Bu davasından alınan karar gereği parasını geri alamayacağını anladıktan sonra davayı üst mahkemelere taşımış. Üst mahkemelere taşımış olduğu bu davanın sonucu, bir çok kişiyi sevindiren bir sonuç olarak kabul ediliyor. Nitekim ülkemizde bu tür nedenlerden dolayı bir çok kişinin paraları elinden alınıyor. Alınan bu paralar için son yıllarda sürekli olarak davalar açılıp, mahkemelere başvuru yapılıyor. Bu başvuru sahiplerinin bir çoğunun yüzü gülerken, bazıları istediği sonucu alamıyorlar.

Hesap ya da başvurusu üzerinden haksız yere parasının kesildiğini düşünen vatandaşın, en azından “Tüketici Hakem Heyeti” hizmet noktalarına giderek “duyuru panolarına” göz atabilirler. Tüketici Hakem Heyeti personelleri güler yüzlü ve işini gayet ciddi yapıyor. Haliyle vatandaşımız artık çekinmeden ve gecikme yapmadan başvuru yapıyor. Özellikle kredi ve kredi kartı davaları sürekli olarak vatandaşın yararına olmaya başladı. Örnek “dosya masrafını geri alma” başlıklı yazımızı incelemek faydalı olabilir.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası

Konut kredisi erken ödeme cezası ve kredi kartı cezaları hakkında aklınıza takılan soruları aşağıdan bizlere sorabilirsiniz. Kredibanka.org uzman ekibi tarafından sorular ve görüşler dikkate alınacaktır. Yazımızı beğenen kişiler, sosyal medya butonları aracılığıyla Facebook ve Twitter gibi alanlarda paylaşım yapabilirler. Saygılarımızla. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.