Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri

Bankalar ev kredisi ile satın alınacak olan evin gerçek değerini belirleyebilmek için SPK lisanslı olan, bağımsız olarak faaliyet gösteren ekspertiz firmaları ile çalışırlar. Bu firmalara ödedikleri parayı da krediyi çekecek olan tüketiciye ödetirler. Diğer kredi masraf ücretlerinden farklı olarak ekspertiz parası, kişi krediyi daha çekip kullanmadan önce peşin olarak tüketiciden alınır. Konut kredisi ekspertiz ücretleri ödendikten hemen sonra, gerekli ekspertiz işlemi başlatılmış olunur. Kredi sürecinin ise ilerlemediği zaman, banka tüketiciden alınan bu ücreti geri iade etmeyebilmektedir. Bankaların ekspertiz miktarları 350 ile 750 TL arasında değişkenlik gösterir ve de her bankanın konut kredisi süresinde oluşan ortaya çıkan bir masraf’dır. Sadece ekspertiz ücreti değil elbette, kredi çekerken daha bir çok kredi ek masrafları yine kullanacak olan tüketiciden talep edilir. Bunlar arasında gelecek olan ilk miktar ekspertiz ücretidir.

Kredi çekerken ortaya çıkan masraflar

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi hizmet süreci, öncelikle ekspertiz ücreti alınarak başlamış olur. Bununla birlikte hizmet sürecinin başlaması ile birlikte, tüketiciden talep edilen bir diğer masrafta dosya masrafı olarak bilinir. Fakat son dönemde devlet büyükleri tarafından kanun ile dosya masraflarını geri alma imkanı ortaya çıkmıştır. Tüketicinin ödeyeceği ya da ödemiş olduğu dosya masraflarını geri alabilmesi konusunda yapmış olduğumuz bilgilendirme sayfamıza ulaşabilmek için, lütfen satır başındaki linke tıklayınız.

Kredi çekme açılışında ortaya çıkan en önemli masraf kaleminden biridir dosya masrafı.  Ev kredilerinde 500 ile 2.000 TL arasında değişiklik gösteren tutarlarda sabit olarak bu ücret alınabildiği gibi kredi tutarı üzerinden de belirli bir oran belirlenip de alınabilir. Mesela %1 oranında bir dosya masrafı oranı netleştiren bir bankadan 250.000 TL. rakamında kredi kullanıldığında ise 2.500 TL dosya masrafı tüketici tarafından bankaya ödenir. Bankaların dosya masrafsız olarak kredi ürünleri bulunsa bile karlılığı korumak amacı ile bu ürünlerde olan faiz oranı, dosya masraflı olan kredi ürüne göre çok daha yüksek olabilir. İhtiyaç kredilerinde ise durum konut kredilerine oranla daha düşük oranlarda olan dosya masrafları’dır. Kredinin toplam maliyetini de önemli ölçüde etkileyebilir.

Her bankanın kendine göre, kendi oranları ile belirlediği dosya masrafı bulunmaktadır. Günümüzde bunları ödemek istemeyen tüketiciler bulundukları bölgenin tüketici haklarına müracaat ederek dosya masraflarını geri almaya çalışmaktadırlar. Bu konuda kanun tamamen tüketicinin yanındadır. Ancak ekspertiz ücreti için böyle bir durum söz konusu değildir.

Konut kredisi ekspertiz Ücretleri

Konut kredisi ekspertiz Ücretleri

Ekspertiz Yapan Banka ve Finans Kuruluşları

Ev almak için yapacağınız kredi başvuruları için Krediler sayfasını inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu sayfa üzerinden, bankaların faiz oranlarına göz atılabilir. Bu hizmeti veren bazı bankaları aşağıda sizler için paylaşmak istiyoruz.

  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • Türkiye Ziraat Bankası
  • Albaraka Türk
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Finansbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Türkiye İş Bankası

Yukarıda vermiş olduğumuz örnek bankalara ek olarak, daha bir çok banka ve finans kuruluşu bu hizmeti sunmaktadır. Ayrıca belirtmek isteriz ki, bu banka ve finans kuruluşlarının uygulayacağı hizmet politikaları farklılık gösterebilmektedir. Bizi takip etmeye devam ederek, desteklerinizi esirgemediğiniz için çok teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.