Konut Kredisi Çekmek Mantıklı mı?

Birçok kişinin hayalini kurduğu ev alma işlemleri için konut kredisi çekmek mantıklı mı? Sorusunu cevaplamaya çalıştık. Ev satın almak herkesin kurduğu hayallerin başında gelmektedir. Ancak birikmiş parası olmayan birçok kişi kira ödeyeceğime kendi evimin taksitlerini öderim diyerek kredi çekme yöntemiyle ev satın almaktadır. Peki, bu yöntem gerçekten karlı bir uygulama mıdır?

Konut Kredisi Almak Mantıklı mı?

Bankalar tarafından verilen konut kredileri 120 ay – 180 ay gibi vadelerle verilmenin yanında uygun faiz oranlarıyla dikkat çekmektedir. Konut kredisi çekebilmek için öncelikle kişilerin kredi notunun kredi çekebilmeye uygun olup olmadığına bakılır. Daha sonra kişinin aylık gelirlerinin kredi tutarını ödeyip ödeyemeyeceğine, sigortalılık durumuna, borçluluk durumlarına bakılır. Tüm bu konularda herhangi bir sorun yoksa kredi verebilmek için işlemler başlatılır.

Konut kredisi kullanabilmek için alacağınız evin %25 kadar rakamının elinizde nakit olarak bulunması gerekmektedir. Mortgage kredileri bu şartla bankalar tarafından verilmektedirler. Alacağınız eve ekspertiz uygulanarak net rakamı tespit edilir ve bu rakamın %25’i sizin tarafınızdan kalanı banka tarafından ödenir. Bazı durumlarda ekspertiz değeri yüksek gösterilerek bankadan evin toplam bedelinin tahsil edilmesi de sağlanabilir.

Konut Kredisi Çekmenin Avantajları Nelerdir?

Konut kredisi çekerek kira ödeme derdinden kurtulursunuz. Yıllarca boşuna ödeyeceğiniz kiraları kendi eviniz için ödeyerek, vade sonunda evinizin sahibi olabilirsiniz. Uzun yıllar para biriktirseniz de alamayacağınız bir evi konut kredisi sayesinde satın alabilirsiniz. Elinizdeki az miktar parayı böylece değerlendirebilir ve bir yatırıma dönüştürmüş olursunuz.

Konut Kredisi Çekmenin Dezavantajları

Konut kredisi çekmenin dezavantajları arasında kredi faizleri gelmektedir. Çektiğiniz bedelden daha yüksek bir bedeli bankaya geri ödersiniz. Ancak bu sorun faizsiz kredi veren bankalardan kredi çekerek çözülebilir. Bunun haricinde konut kredilerinin uzun vade oranları nedeniyle, ödemelerinizde zaman içerisinde yaşayabileceğiniz sorunlar ödediğiniz tüm paranın yanmasıyla birlikte, evinizin de elinizden gitmesine sebep olabilir.

Ödemeler bitene kadar evi satamayacağınız için, evle ilgili yaşayacağınız herhangi bir sorunda evi elinizden çıkarmak zor olacaktır. Bu sorunları aşabilirim, düzenli bir gelirim var diyorsanız konut kredisi çekmek sizin için en mantıklı çözüm olacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.