Konut Kredisi Alırken Hayat Sigortası

Konut Kredisi Alırken Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Konut Kredi Başvurusu yapmayı düşünenlerin sıkça sorduğu sorudur; “Konut kredisi alırken hayat sigortası yapmak zorunlu mu?” sorusu.

Hayat sigortası kredi kullanımı esnasında zorunlu olarak yapılmaktadır. Bunu yaparken bankalar ekstra bir ücret talep ederler. Hayat sigortasını yaptırmak gerçekten zorunlu mu peki? İşte bizde buna değineceğiz.

Bankalar kredi vereceği zaman kendilerini garantiye almak isterler. Bunun için kredi verdikleri vatandaşın ölümü halinde verdikleri parayı geri alabilmek için hayat sigortası şartı koyarlar. Bazı söylemlere göre; kredi çeken insanın hayat sigortası olsa dahi, kredi çektiği bankaya da hayat sigortası yaptırmak zorundadır. Bunun yasa dışı olduğu 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. Maddesinde “Aksine bir teamül, ticari örf veya adet yoksa satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz.” İfadesiyle desteklenmektedir.

Ayrıca yine 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanun’un 10. maddesinde yer alan “Konut Finansmanı” ibarelerinde de; konut kredisi alan vatandaşların bankalarca zorunlu olarak yapılan hayat sigortasının zorunlu olduğuna dair bir cümle veya beyan geçmemektedir. Buradan da anlaşılıyor ki o zorla bankalar tarafından yapılan hayat sigortalarının hukuki hiç bir dayanağı yoktur. Ayrıca konut kredisi alındığında bankalar kendilerine güvence olarak kredi çekilen konutu ipotek altına alıyorlar. Bu yüzden ikinci bir güvence olan hayat sigortasına gerek yoktur.

Hayat Sigortası Kapsamı

İnsanların kafasını karıştıran bir diğer konuda bankalar tarafında kredi çekimi halinde, yapılan hayat sigortasının kapsamıdır. Şöyle ki kredi çekerken bankalar tarafından zorla hayat sigortası yapılan kişinin vefat etmesi halinde, hayat sigortası vefat eden kişinin bankaya olan kredi borcunun devamını ödemek zorundadır. Fakat bazen yapılan hatalar yüzünden böyle olmamaktadır. Banka’da kredi çekilirken, yapılan hayat sigortasının poliçesinde olan hatalar sebebiyle “Bu kredi borcu vefat eden kişinin varislerine kalmaktadır”. Bu da varisleri zor duruma sokar.

Peki, bunu nasıl engelleriz? Çok basit. Banka tarafından yapılan poliçenin örneğini alıp incelemesiniz. Bu sayede bu haksızlığın önüne geçerek ölümünüz halinde, varislerinizi kredi borcunuzu ödemek zorunda kalmaktan kurtarabilirsiniz. Doğru yapılan bir sigorta poliçesi sizi ve varislerinizi zor durumda bırakmaz. Teşekkür ederiz. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.