KKB Nedir? Anlamı ve Açılımı Ne Demek?

KKB Kuruluş Amacı

Daha önceleri yani 90’lı yılların başından itibaren oldukça etkili bir şekilde değer kazanan ve çok hızlı bir gelişme göstermeye başlayan bireysel kredi pazarlama faaliyetleri, oldukça büyük bir öneme sahip olmuştur. Özellikle bireysel kredi portföy hacminde yaşanan bu artış sonrası, talep değerlendirme aşamasında kredi risk analizinin doğru orantıda yapılmasının önemini oldukça arttırmıştır. Bahsettiğimiz tüm bu kavramlar doğrultusunda, en önemli maddelerin ”Bilgi” olduğu gerçeği kararlaştırılmış ve kurumlar arasında kredi müşteri bilgilerinin paylaşımı ile ilgili kanun engelinin 93 yılında 3182 sayılı bankalar kanunu 83. maddesine eklenmiş. Kredilerin takip ve kontrolüne olanak sağlayan bir hüküm sonrası aşılmıştır. Peki gerçek anlamda ”KKB Nedir?”

KKB Nedir

KKB Nedir

Mali kurumların ihtiyaç duymuş olduğu ”kurumlar arasında kredi müşterilerine yönelik bilgi paylaşımları” mümkün bir hale getirilmiştir. Bu doğrultuda bankalar birliğinin desteği ile ana faaliyet konuları para, sermaye piyasaları ve sigortacılık olan mali kurumların arasında bireysel kredi olanaklarının takip ve kontrolünü sağlamak üzere gerekli bilgi paylaşımını gerçekleştirmek amacı ile 1995 yılına gelindiğinde 11 tane bankanın ortaklığı ile KKB (Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.) kurulmuştur. KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kuruluşundan sonra, bankalar ve müşterileri arasında daha gerçekçi bir etkileşim oluşmaya başlamıştır.

KKB Nedir ve Görevleri

3182 sayılı bankalar kanunu, 18.06.1999 tarihi ve 4389 sayılı bankalar kanunu ile yürürlükten kaldırılmıştır. Şirketin kurulmasına olanak veren hüküm ve yeni kanun’un 22. maddesinin 9. fıkrasında yer almaktadır. Bilahare 4389 sayılı bankalar kanununun 22. maddesi 9 numaralı fıkrası 17.12.1999 tarihi ve 4491 sayılı kanunun 13. maddesi ile değiştirilmiştir. Bu kapsamda bilgi paylaşımı olanağından, ana faaliyet konuları para, sermaye piyasaları ve sigortacılık olan mali kurumların yanı sıra BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından uygun görülen şirketlerin de, bu kapsamdan yararlanabilmeleri ve bu amaçla KKB A.Ş.‘ye üye olabilmeleri sağlanmış olmaktadır.

KKB Nedir

KKB Nedir

KKB kurucusu 11 banka 25 milyar TL. ile toplam’da 275 milyar TL. sermaye payı ile yola çıkmıştır. Bu bankalar KKB’nin üye statüsüne sahip olarak hizmet almak isteyen diğer kurumlar ise KKB’nin yönetim kurulu tarafından belirlenmektedir. Fakat kuruma üye olabilmek için bazı şartlar belirlenmiştir. Belirlenen şartlar arasında üyelik tesis ücretini ödeyip kredi referans sistemi hizmetlerinden faydalanma şansı olmaktadır. Ayrıca bankalara kredi başvurusu gerçekleştirmeden önce ”kredi notu öğrenmek” sayfamıza göz atmanızı önerebiliriz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.