Kırmızı kalem yemek nedir

Kırmızı kalem yemek nedir

Günümüzde bankalardan hizmet alan bir çok kişinin düştüğü kırmızı kalem yemek nedir konusunu detaylı olarak açıklamaya çalışacağız. Bu duruma düşen kişilerin, yapması gereken tüm konuları detayları ile birlikte yayımlamaya çalışalım.

Kırmızı kalem yemek nedir

Kırmızı kalem yemek nedir

Bankaların sağladığı kredi ve kredi kartı gibi ürünlerden yararlandıktan sonra, belirtilmiş olan ödeme tarihlerinde ödemelerin mutlaka gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda oluşan maddi sıkıntıların sebep olması, bu borçların ödenememe gibi durumları da beraberinde getirmektedir. Borçların zamanında ödenmediği gibi durumların oluşması, müşterinin kırmızı kalem yeme ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Ancak bazı bireyler kırmızı kalem yedikten sonra ki dönemde de, kredi ürünlerinden faydalanmak zorunda kalabiliyor. Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar var mı biraz araştırmak gerek tabi.

Kırmızı kalem yiyen biri nasıl kurtulur?

Kırmızı kalem yiyen banka müşterileri bankalardan kredi ürünleri kullanabilir mi diye sormadan önce, kırmızı kalemin hangi durumlarda yenildiğini incelemek gerekir. Banka kredi ürünlerinden yararlandınız ve ödemelerinizi de düzenli olarak yapmadığınız zaman, öncelikli olarak bireysel kredi notu bu sebepten olumsuz olarak etkilenir. Ödemelerinizin bir ve ya iki ay gecikmesi durumunda sadece faiz oranı ödemeniz ve kredi puanınızın olumsuz etkilenmesi ile bu durum sonuçlanmaktadır. Ancak ödemelerin 3 ay yani tam olarak 90 günden fazla olarak gecikmesi durumunda ise, bankalar aracılığı ile daha büyük uygulamalarla karşılaşacaksınız. 90 gün de ödenmeyen borcun sonrasında, bankalar tarafınıza avukat aracılığı ile ortalama bir haftalık bir süre verir. Bu süre içerisinde de borcunuzun tamamının kapatılması istenir. Tam olarak bu süre zarfında kırmızı kalem yemiş listede olursunuz. Bu aşamada borçlarınızı yeniden taksitlere çeviremez ve de kırmızı kalemden çıkmış olmazsınız.

Bu listeye banka kara listesi olarak da isim verilebiliyor, fakat ismi kırmızı kalem durumudur. Bunun için tek seçeneği ise sadece beklemektir. Yasal olarak bekleme sınırı 5 sene olarak belirlenmiş durumdadır. Ancak birçok bankanın yaptırımında bekleme süresi tam olarak 2 yıl gibi bir süredir. Mesela 07/2014’te listeye eklenen ya da yemiş olduğunuz bir kanuni durum takibi (kırmızı kalem) kaydı, 08/2016 tarihinde sistemde görünmeyebilir. Ya da görülse bile bu durum görmezden geline bilip yok sayılabilir. Tamamen önemli olan borcunuzu zamanında ödemeniz, Verilebilecek en önemli tavsiye, ödeyemeyeceğiniz yüklükte olan bir borcun altına kesinlikle girmemeniz. Gelir seviyenize göre durumu ayarlamalısınız.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.