Kira Gelir Beyanı Nasıl Yapılır? Nereye Yaparım?

Ev sahipleri ve kiracıların kafasını karıştıran kira gelir beyanı nasıl yapılır? Bu sayfada bu konu hakkında tüm bilgilere yer verilmiştir. Dilerseniz aklınıza takılan soruları alt bölümde bulunan yorum yazma kutucuğuna yazabilirsiniz. Uzman ekibimiz tarafından en kısa süre içerisinde cevap bulunmaya çalışılacaktır.

kira gelir beyani

kira gelir beyannamesi nasıl verilir

Kira Gelir Beyanı Nedir?

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu üzerinden belirtilen; mal ve hakların kiraya verilmesinden elde edilen gelirlerin vergiye tabii olmasının anlamıdır. Yani ev, işyeri, vb. hakların kiraya verilmesinden elde edilen geliri gösteren belgedir. Bu mal ve haklarını kiraya verenler, gelirlerini açık bir şekilde beyan etmeleri gerekiyor. Dilerseniz bunu nasıl yapacağınızı aşağıda detaylıca öğrenebilirsiniz.

kira gelir beyani nasil yapilir

kira gelir beyanı nasıl yapılır

Kira Gelir Beyanı Nasıl Yapılır?

Kira geliri Devlet tarafından sunulan bir çok yöntemle yapılabiliyor. Bu beyanı verebilmek için kullanılacak bir kaç farklı yöntem; vergi daireleri, muhasebeciler ve İnternet üzerinden yapılabiliyor. Bunları detaylı bir şekilde anlatmak istiyoruz.

Vergi dairesine giderek yapılabilir.
Vergi dairesine gidip kira beyannamesini doldurarak verebilirsiniz. Bağlı olduğunuz vergi dairesine gitmenize gerek yok. Size en yakın herhangi bir vergi dairesinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yakın bir vergi dairesine gidin ve kira beyannamesi doldurmak istediğiniz belirtin. Burada görevli personeller ve tabelalı yönergeler size yardımcı olacaktır.

Muhasebeci yardımı alarak yapmak
Kira beyannamesi sözleşmeli muhasebeci aracılığı ile de gönderilebilir. Kira gelirleriniz ile birlikte serbest mali müşavire başvurarak beyannamenizi gönderebilirsiniz. Bunun için mali müşavirlere ufakta olsa bir para ödemeniz gerekmektedir. Anlaşmalı iş yaptığınız bir muhasebeci varsa, bu konuda size yardımcı olacaktır.

İnternet’ten kira gelir beyannamesi vermek
Herhangi bir vergi dairesine ya da muhasebeciye gitmeden de kira beyannamenizi verebilmeniz mümkün. Bunu İnternet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bunun için vergi dairesinden kullanıcı kodu ve şifre almış olmanız gerekmektedir. Bu kullanıcı adı ve şifre ile birlikte kira beyannamesi işlemlerinizi elektronik ortamda gerçekleştirebilirsiniz. Evden veya işten İnternet ortamında anında beyan verebilirsiniz. İnternet üzerinden bu işlemi yapmak istiyorsanız, sayfanın sonlarına doğru vermiş olduğumuz bilgileri inceleyiniz.

Hazır Beyan Sistemini Kimler Kullanabilir?

Gelir Vergisi Kanunu’na göre; hakların veya bir malın kiraya verilmesi sonucu elde edilen gelire ”Gayrimenkul Sermaye İradı” denir. Hazır beyan sistemini kullananlar gelirleri; gayrimenkul sermaye iradı, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazançlar ve iratları olanlardır. Bu gelirlerle birlikte herhangi bir kazanç elde eden kişilerin, bu gelirleri toplayarak yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekmektedir. Bu sebeple sistem üzerinden beyanname vermeleri mümkün değildir. Fakat kira, ücret, MSİ ve DKİ gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar, sistem üzerinden beyanname verme hakkına sahiptir. İlk defa beyanname verecek olanlar, sistem üzerinden beyanname verebilir. Herhangi bir mükellefiyeti bulunmayanlar, hazır beyan sisteminden beyannamelerini onayladıkları zaman vergi tahakkuku işlemleri ve gelir vergisi mükellefiyeti sistem tarafından otomatik gerçekleştiriliyor.

internetten kira gelir beyani

İnternet üzerinden beyanname nasıl verilir

İnternet Üzerinden Kira Gelir Beyannamesi Vermek
İnternet’ten kira gelir beyannamesi vermek oldukça basit bir işlemdir. İş yeri kira geliri 29.000 TL, meskenlerde ise 3.600 TL’den fazla gelir elde eden kişiler kira gelir vergisinden mükelleftirler. Kira gelir vergisi Mart ve Temmuz aylarında, kira gelir beyannamesi ise sadece Mart ayında verilmektedir. İnternet üzerinden kira gelir beyannamesi vermek için;

  • T.C. kimlik numarası ile kira gelir verme adresine giriş yapınız,
  • Daha sonra beyanname doldur ekranından beyannameyi doldurarak “beyanname onaylamaya geç” butonuna tıklayınız,
  • Onay mesajı ekranına gelen seçeneklerden “Evet” seçeneğini işaretleyiniz,
  • Gelen ikinci onay mesajında da “Evet” seçeneğini seçin ve çıkan ekrandan “Onay” butonuna basınız,
  • Son olarak gelen uyarı mesajına “Tamam” dedikten sonra işlem onaylanır.

Dikkat! Durum bölümünde “Onaylandı” ibaresinin olmasına dikkat edin. Aksi takdirde beyanname onaylanmamış olur. Daha sonra herhangi bir sorun yaşamamak için lütfen ”Onaylandı” ibaresini dikkatlice kontrol ediniz. Konu hakkında aklınıza takılan her soruyu, aşağıdan bizlere yazabilirsiniz. Dilerseniz bu yazımızı sosyal medya butonları ile paylaşarak, ihtiyaç sahiplerine faydalı bir iş yapabilirsiniz. Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. Daha fazla bilgi için “Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sayfasını ziyaret ediniz. Bknz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.