Kıdem Tazminatı Nedir

Kıdem Tazminatı

Bu yazı, birçok çalışan için önemli kavramlardan birisi olan “kıdem tazminatı nedir?” sorusunu cevaplayabilmek için hazırlanmıştır. Bu yazının detaylarında, kıdem tazminatı hakkında kafanıza takılan soruların cevaplarına ulaşabileceksiniz. Kıdem tazminatı; belirli bir zaman çalıştıktan sonra işine son verilen çalışanların, çalıştıkları süreye göre iş yeri tarafından verilen toplu paraya denir. Ayrıca emekli olan kişiler de bu tazminat hakkına, yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi sahiptir.

Çalışan işçinin hizmet süresi boyunca vermiş olduğu emeğin karşılığı olarak ödenen kıdem tazminatı, yasalar tarafından belirlenmiştir.

Kıdem Tazminatı Nedir ve Alınacağı Durumlar

Kıdem tazminatı ne demek sorusunu cevapladıktan sonra, kıdem tazminatının alınacağı durumların bilinmesinde de işçiler açısından fayda vardır. Yürürlükteki 1475 sayılı kanunun 14. Maddesi uyarınca 4857 sayılı iş kanunu uyarınca çalışanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Kıdem tazminatı alabilmek için kanunda yedi durum belirlenmiştir. Bunlar şu şekilde sıralanır;

  • Kadın işçinin evlenmesini takip eden bir yıl içerisinde işten ayrılması
  • İşçinin işveren tarafından haklı bir sebep olmadan işten çıkarılması
  • İşçinin vefat etmesi
  • İşçinin haklı bir sebeple işten ayrılması
  • Emeklilik nedeniyle işçinin iş bırakması
  • Erkek çalışanların askerlik sebebiyle işten ayrılmaları
  • Emeklilikle ilgili tüm şartları tamamlamış, ancak yaş bekleyen kişilerin çalışmadan yaşını beklemesi için işten ayrılması, durumlarında kıdem tazminatı işveren tarafından işçiye ödenmektedir.

Kıdem Tazminatını Hesaplama

Yukarıda yer alan yedi maddeden herhangi birisi sebebiyle işten ayrılmanız halinde, kıdem tazminatınız hesaplanarak size ödenir. Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken işçilere her tamamlanmış bir yıl için, giydirilmiş brüt ücretinin otuz günlük tutarı ödenmektedir. Bir yıldan arta kalan zamanlar için aynı ücretin üzerinden oranlama yapılarak tazminat tutarı hesaplanmaktadır. Giydirilmiş brüt ücretten kast edilen işçiye verilen prim, ikramiye, yakacak yardımı ve benzeri olanaklardır. Kıdem tazminatları hesaplanırken aldığınız maaş için bir tavan rakamı bulunmaktadır. 2016 yılı için kıdem tazminatı tavan rakamı 4.092,53 liradır. Yani brüt maaşınız bu tutarın üzerinde olsa bile en fazla bu kadar olarak hesaplanır. Kıdem tazminatı üzerinden binde 7,59 oranında damga vergisi kesintisi uygulanmaktadır. Dilerseniz bunu örnekleri ile açıklamaya çalıştım. Örneğin; 1 Ocak 2010 tarihinde işe girmiş birisinin 1 Ocak 2016 tarihinde işten çıkarıldığını varsayalım.

Brüt ücreti 2.175 lira olarak alan bu çalışan, 200 lira yol parası ve yıllık 500 lira ikramiye alıyorsa, 56 günlük bir ihbar süresine tabidir ve brüt 14.513,24 lira kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Bu işçinin ödeyeceği damga vergisi, 110,16 liradır ve eline geçecek net para, 14,403,09 lira olacaktır.

Kıdem tazminatı nedir ve nasıl hesaplanır sorularına cevap vermeye çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz. Kredibanka.org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.