Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Sosyal medya ve sokaklarda bir çok kişinin merakla sorduğu soru “Kentsel dönüşüm nedir?” Yakın bir zaman önce yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanundur. Bu kanun adı üzerinde olduğu gibi Türkiye sınırları içinde bulunan mezra, köy, kasaba, ilçe ve il dahil, eski ve ekonomik ömrünü tamamlayan taşınmazınızı bu kanundan yararlanarak Devletin sağladığı yapım kredisi, kira yardımı ve belediye harç – vergi avantajını da kullanıp yeniden yapılabilir.

Kentsel-donusum-nedirKentsel Dönüşüm

Van’da yaşanan büyük deprem sonrası bütün Türkiye’yi kapsayan kentsel dönüşüm projesi, oldukça popüler bir hale geldi. Bir çok kişi “bende kentsel dönüşüm yaptırabilir miyim?, kentsel dönüşüm nedir ve nasıl yaptırılıyor?” Gibi sorular gelmeye başladı. İşin aslına bakacak olursak, aslında durum hiçte bu kadar karışık değil. Bir çok banka ve finans kuruluşu bile kentsel dönüşüm kredisi vermesi bir kenara, hatta ücretsiz kentsel dönüşüm danışmanlığı bile sağlıyor. Türkiye’de yaşanan büyük Marmara ve Van depremleri, çarpık kentleşmenin ne gibi sorunları ortaya çıkardığını bir kez daha ortaya koymuştur. Doğal Afetlerde Dünya genelinde yaşam kaybetme konusunda ilk beş sırada olmamız ve bu gerçeği kabul ederek kentsel dönüşüm projelerine evimizi dahil etmemiz, hepimiz için oldukça önemli bir adım olacaktır.

Bina Kentsel Dönüşüme Girdi Ne Yapmalıyız?

İkamet etmekte olduğunuz bina hazırlatmış olduğunuz Deprem Risk Raporunun Bakanlıkça onayı ile birlikte Riskli ilan edilmesinden sonra, Kanuna gereği binanız için yıkım çalışması başlatılacaktır. Bu işlem sonrası bina’da ikamet eden herkes, tapuda bulunan hissesi oranında Arsa Hissedarı olacaktır.

Bu aşama sonrası Binayı nasıl ve kime yaptıracağınıza, hangi paylaşımlar ile yapılacağına; (binaya dair bütün kararlar) arsa hisse oranına göre en az 2/3 çoğunluk onayı olması şartı ile, Bina Ortak Karar Protokolünde belirlenecektir.

Bina Ortak Karar Protokolü bina sakinlerinin çoğunluğunun onayı dahi olsa, muhakkak bir Hukukçu tarafından hazırlanmalı ve bir nüshası Bakanlık yetkililerine iletilmeli. Oldukça önemli olan bu konu; Bakanlık Riskli Binanın yıkımı için sorumluluk almadığınız ya da bina sakinlerince 2/3 çoğunluğun oluşturulmadığı kararını alarak 60 gün içerisinde resmi yazı ile birlikte Binayı tahliye edip Riskli Binayı yıkabilir.

 

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.