Kefile İcra İşlemi Yapılır Mı?

Kefile İcra İşlemi Yapılır Mı?

Kredi çekip borcunu ödeyemeyenlere kefil olmuş kişilerin merak ettikleri sorunların başında ”Kefile İcra İşlemi Yapılır Mı?” sorusu gelmektedir. Yazımızın detaylarında asıl borçlu kredi borcunu ödemediğinde kefilin karşılaşacağı durumlar ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Kefile İcra İşlemi Yapılır Mı?

Kefile İcra İşlemi Yapılır Mı?

Bankaya kredi için başvuran kişilerin para çekebilme kriterlerinin başında kredi notu gelmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler veya diğer kriterler arasında bulunan maaş oranı, sigortalılık süresi gibi durumları karşılayamayan kişilerden bankalar genellikle kefil talebinde bulunmaktadırlar. Kredi çeken borçluya kefil olan kişi bütün borçların teminatı ve garantisi konumunda görülmektedir. Kredi geri ödemelerinde riskli durumların meydana gelmesi ihtimaline karşı istenen kefil sabit bir maaşa sahip ve kredi notu yüksek olan kişilerdir. Kredi çeken kişiyle birlikte kefil de bankaya olan borcun altına imza atar. Bu imza ile birlikte borçlu kişinin olası borcunu ödeyememesi durumunda tüm borcu kendisinin ödeyeceğini bankaya garanti etmiş olur.

Asıl Borçlu Borcunu Ödemezse Ne Olur

Kredi kullanan asıl borçlu bankaya borcunu ödemezse ya da ödeyememesi durumunda banka çeşitli yöntemlerle kişiyi uyarır. Yapılan tüm uyarılara rağmen borcun ödemesi 90 gün boyunca gerçekleşmezse banka tarafından yasal işlem başlatılır. Yasal işlem aşamasında ihtar mektubu gönderilerek belirtilen süre içerisinde borcun ödenmesi talep edilir. Bu süreç içerisinde borcun ödenmemesi halinde icra takibi başlatılır. Öncelikle asıl borçlu üzerinde bulunan taşınır ve taşınmaz mallara haciz yoluyla el koyularak kredinin tahsil edilmesi sağlanmaya çalışılır. Bu aşamada asıl borçlu üzerinde herhangi bir mal bulunmuyorsa, bankalarda belirli bir parası yoksa dereye kefil girer ve icralık olan para kefilden tahsil edilme yoluna gidilir.

Kefil İcralık Olur Mu?

Kefile icra işlemi yapılmadan önce banka tarafından aranarak borcun kendisinden tahsil edileceği beyan edilir. Banka tarafından kefil ve borçlu bir araya getirilerek borcun ödenmesi talep edilir. Eğer bu aşamada kefil olan kişi borcu ödeyeceğini beyan ederse icra takip işlemi durdurulur. Fakat ödeme yapılmaması halinde icra işlemi bu sefer kefil için uygulamaya koyulur. Bu kişiler yapılan işlemle ilgili hiçbir itirazda bulunamazlar.

Kefile İcra İşlemi Yapılır Mı?

Kefile İcra İşlemi Yapılır Mı?

Kefil İcralık Olur mu içerikli yazımızı tamamen bilgi paylaşım amacı ile yayımladık. Bankacılık ve diğer finansal işlemlerinizi, ikinci ya da üçüncü kişilerin belirttiği şekilde uygulamanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu nedenle sayfamız aracılığı ile paylaşılan tüm bankacılık konuları, bilgi paylaşımı amaçlı olup, tavsiye niteliği taşımamaktadır. Bizi yakınınızdaki kişiler ile paylaşmak için, aşağıda bulunan ”Paylaş” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Teşekkürlerimizi iletir, saygılarımızı sunarız. KrediBanka.Org

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.