Kefil Nedir?

Kefil nedir: sözcük anlamından da anlaşılabileceği gibi, birisine onay vermek ve güven teşkil etmesinde yardımcı olan kişilere denmektedir. Banka onayında ise, kredi ve diğer bankacılık ürün borçlanmalarında belli başlı borçlar için gösterilmesi zorunlu tutulabilir. Kısaca borçlanma işlemlerinde, borçlanan kişinin parayı ödememe durumunda kefil olan kişi gerekenleri yerine getireceğine dair söz veren bireydir. Bu durumda da kefil olunacak kişiler gerçekten çok güvendiğiniz insanlar olsa bile, elinde olmayan sebeplerden dolayı borcu kefil olan kişiye geçebilir. Böyle bir sorun yaşanmasından sonra, kişi tüm bunları alınan hizmet öncesi kabul etmiş olur.

Kefil Nedir?

Kefil Nedir?

Asıl Borçlu Borcunu Ödenmezse Ne Olur?

Eğer desteklediğiniz kişi borcunu ödemezse, bu borç sizden istenecektir. Bunun sebebi de kredi alınırken, sizin ”yanında alan kişi borcunu ödememe durumunda ben ödeyeceğim”, ibaresinin altına imzanızı atmanız dan dolayıdır. Borç ödenmediğinde kefilin durumu aşama olarak şu şekilde ilerler;

  • İlk olarak kredi borcunun belli bir süre ödenmemesi durumunda, kefil olan kişi banka tarafından uyarı alır ve belli aralıklarla aranır. Bunun sebebi de sizi bilgilendirme ve hatırlatma amaçlı olacaktır.
  • Daha sonra borç hala ödenmiyor ise, sizden ödeme için zaman belirlemeniz istenir. Bu durumda da sizin bankaya bir zaman vermeniz gerekmektedir. Bunun neticesinde iş durumunuza göre yaklaşık bir 10-15 gün arası süre kazanabilirsiniz.
  • Bunun sebebi de kredi notu düşme durumu nasıl borcunu ödemeyen insanlar için geçerli oluyorsa, bankalarında kendi aralarında not durumu vardır. Müşterinin borcunu ödememesi sonucunda, hizmeti sunan kuruluşunda kredi notu düşecektir. Bankalarda bunun neticesinde borcunu ödeyemeyen vatandaşlara 90 günlük bir azami izin tanımaktadır.

Kefil Borcu Ödemezse  Ne Olur?

Eğer yukarı da belirtilen aşamalardan sonra, kefil olan kişi de borcu ödemezse banka bu kişiye ihtarname çekmektedir. Bu ihtarname içerisinde banka size, eğer bulunan borcu ödemezseniz, tüm borcun size kalacağı ve bunun için de yasal işlem başlatacağına dair bilgi vermektedir. Genel olarak bu ihtarnameler’den sonra size 15-30 gün arasında süre verirler. Eğer borcun taksit sayısı 3 üzerine çıktıysa ve hala hiçbir ödeme yoksa, dosyanız avukata verilerek icra süreci başlatılır ve artık sizin muhatabınız avukatlar olur. Bu duruma gelmemeniz sizin için daha iyi olur, çünkü mücadele etme gücünüz en az seviyelere iner.

Kefilin İcra Süreci

Öncelikle eğer tavsiye etmediğimiz avukatlık olma durumuna geldiyseniz, bu durum sizin için kötü sonuçlar doğuracaktır. İcra süreci artık bankanın hukuk bürosu ile takip edilmektedir. İcra durumuna geldiyseniz size bu tekrar tebliğ edildikten sonra, borcun tamamını 7 gün içeresinde ödemeniz istenebilir. Bu süre zarfında da kefil borcu ödemezse, icra kararı gereğince mal beyanınızı belirtmeniz istenir. Burada yapabileceğiniz en iyi çözüm ”maaşa icra koyulması”, yani yasal oranlar gereğince 4/1 gibi bir oranla maaşınızdan kesilmesini sağlamanızdır. Ayrıca bankalar tarafından da yaklaşık 5 yıl boyunca her hangi bir kredi alamazsınız. Bu durumda da artık yapabileceğiniz başka çözüm kalmaz.

Kefil Nedir?

Kefil Nedir?

Son olarak bu tür sorunlar ile karşılaşan kişilerin Findeks Kredi Notu oldukça kötü oranlara düşecektir. Kredi notu ya da puanı hakkında detaylı bilgi almak için, yukarıda bulunan KREDİ NOTU kategorimizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.